صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

علی لاریجانی، چهره ساکتی که دیگران برایش هیاهو می کنند خبری از کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات 1400 نیست

کد خبر 100449 1399-12-11 10:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
هنوز هیچ خبری مبنی بر تمایل علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری منتشر نشده است. حتی نزدیکان سببی او همچون علی مطهری درباره این موضوع ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند.
علی لاریجانی، چهره ساکتی که دیگران برایش هیاهو می کنند خبری از کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات 1400 نیست


با این حال نام علی لاریجانی به عنوان یک اصولگرای میانه رو که کارنامه 12 سال ریاست اش بر مجلس تا حدود زیادی قابل دفاع بوده است؛ یکی از نام هایی است که در اظهارنظرهای انتخاباتی صادر شده از سوی هر دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا بیش از دیگران تکرار می شود؛ خواه به نیت حمایت کردن و خواه به قصد فاصله جستن.
در یکی از تازه ترین این موارد روز گذشته این غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز بود که قطعی بودن حمایت تشکل متبوعش از لاریجانی را تکذیب کرد. مصباحی مقدم به کنایه چند روز پیش علیرضا زاکانی از اعضای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در نقد عملکرد شورای وحدت اصولگرایان به محوریت جامعه روحانیت مبارز واکنش نشان داد. زاکانی گفته بود «جریانی در مقابل شورای ائتلاف تشکیل شده که ظاهراً داعیه وحدت دارد اما آنچه فهم می شود این است که قرار است لاریجانی به عنوان انتخاب نهایی از این جریان بیرون بیاید.» اما مصباحی مقدم در این باره پاسخ داد: «تا امروز در شورای وحدت هیچ صحبتی درخصوص اینکه از آقای لاریجانی یا هر گزینه دیگری حمایت صورت گیرد مطرح نشده است.» او با این بیان که «آقایان آدرس غلط می دهند»، گفت: «اینکه جامعه روحانیت قصد حمایت از آقای لاریجانی دارد را تکذیب می کنم و دروغ است. این یک نوع القای دروغ است، ما چنین تصمیمی نداریم، از قبل هم نداشتیم.»
 علی لاریجانی یکی از چهره هایی است که از سوی برخی احزاب اصلاح طلب همچون کارگزاران سازندگی به عنوان یکی از نامزدهای بالقوه مطلوب نام برده می شود. با این حال پذیرش این امر از سوی طیف دیگری از اصلاح طلبان که بر نامزد اختصاصی تأکید دارند با اما و اگرهایی همراه است. اظهارات جواد امام از فعالان سیاسی اصلاح طلب تأیید کننده همین فرض است. به گزارش برنا، این فعال سیاسی در سخنان خود تأکید کرده که «امکان ندارد اصلاح طلبان کسی را به عنوان کاندیدای خود بپذیرند که برنامه اصلاح طلبان را نپذیرند» او با اعلام اینکه در نهاد اجماع ساز هنوز هیچ کاندیدای مشخصی وجود ندارد که کاندیدای نهایی باشد، درباره احتمال حمایت اصلاح طلبان از لاریجانی گفت: «علی لاریجانی را هم در گمانه زنی ها اصلاح طلب می دانند اما این امری غلط است کدامیک از کاندیداها این سازوکار را پذیرفته اند؟! لاریجانی که در جبهه مقابل قرار دارد و زاکانی در مورد او اظهارنظر می کند و می گوید او کاندیدای اصولگرایان خواهد بود یا جواد لاریجانی می گوید او در جبهه مقابل اصلاح طلبان است؟ کسی که با برنامه های اصلاح طلبان هماهنگ نیست و خود را به این جریان متعهد نمی داند، چطور انتظار دارد جریان اصلاح طلبی از او پشتیبانی کند و او را کاندیدای خود قرار بدهند.»
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید