صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

چرا هنگام صحبت با تلفن مضطرب می‌شویم؟ راه‌حل مقابله با آن چیست؟

کد خبر 100474 1399-12-11 11:03
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
برخی از مردم از برقراری تماس با تلفن اجتناب می‌کنند و از طریق ارسال پیام با دیگران ارتباط برقرار کنند. اگر اضطراب از تلفن بیش از اندازه و فرد هنگام تماس دچار علائم روحی یا جسمی شود، به «تلفن‌هراسی» مبتلا شده است.
چرا هنگام صحبت با تلفن مضطرب می‌شویم؟ راه‌حل مقابله با آن چیست؟


در دوران شیوع کرونا صحبت با عزیزان و ندیدن آنها به صورت حضوری به مساله ای مهم بدل شده؛ اما برخی از افراد از اینکه با دیگران از طریق تلفن ارتباط برقرار کنند مضطرب می شوند. تلفن هراسی (Telephobia) به ترس و خودداری از مکالمات تلفنی گفته می شود و این مساله در جوامع مضطرب به وضوح آشکار است.
نفرت داشتن از تلفن لزوماً به معنای اضطراب از برقراری تماس با تلفن نیست، گرچه این ۲ تا حدی به یکدیگر وابسته اند. باید این نکته را در نظر داشت که ممکن است افراد زیادی از تماس تلفنی خوش شان نیاید. اگر به سبب این حالت شما علائمی پیدا کنید، آن گاه ممکن است به اضطراب تلفن یا تلفن هراسی مبتلا شده باشید.
علائم این اضطراب را می توان چنین برشمرد: به تاخیر انداختن یا خودداری از برقراری تماس تلفنی به دلیل تشدید اضطراب، احساس دلواپسی یا اضطراب قبل، هنگام و بعد از تماس تلفنی، و وسواس یا نگرانی درباره آنچه قرار است گفته شود. این اضطراب علائم جسمی چون حالت تهوع، افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، سرگیجه و فشار عضلانی دارد.
اگر چنین حالاتی را دارید، بدانید که تنها نیستید. نظرسنجی ای که در سال ۲۰۱۹ از کارمندان دفتری در کشور انگلیس انجام شد نشان داد ۷۶ درصد از نوجوانان و ۴۰ درصد از جوانان هنگامی که تلفن شان زنگ می زند دچار اضطراب می شوند؛ به همین دلیل هم ۶۱ درصد از نوجوانان و ۴۲ درصد از جوانان از زنگ زدن پرهیز می کنند. حال اگر گمان می کنید به این اختلال دچار شده اید، راه حل هایی برای کاهش اضطراب وجود دارد که در زیر آنها را نام می بریم.
خودداری از برقراری تماس تلفنیصحبت کردن از طریق تلفن ممکن است برای بسیاری دلهره آور باشد زیرا ما به آواهایی که با صدای خود تولید می کنیم محدود می شویم. ما در نبود زبان بدن یا تماس چشمی تمرکز بیشتری بر صدای خود و انتخاب واژگان مان داریم. امروزه به لطف توسعه فناوری می توانیم هفته ها یا ماه ها را بدون تماس مستقیم با افراد بگذرانیم. در مطالعه ای مشخص شد که افراد مضطرب ارسال پیامک را به تماس تلفنی ترجیح می دهند و آن را بهترین راه برای بیان احساسات خود می دانند.
افراد استفاده از پیام را ترجیح می دهند چون فرصت فکر کردن به واژگانی را که می خواهند بیان کنند خواهند داشت. همچنین در پیام می توانند لحنی غیررسمی داشته باشند. در بعضی از موارد نیز اشخاص در پیام های نوشتاری با شخصیت واقعی خود بسیار تفاوت دارند و خونسردترند.
تحقیقات نشان داده اضطراب از تماس تلفنی با این وسواس که دیگران درباره آن شخص چه فکر می کنند مرتبط است. ارسال پیام این مزیت را برای چنین افرادی دارد که ترس از طرد شدن یا پذیرفته شدن را کمتر می کند. دلیل دیگری که مطرح شده این است که در تماس تلفنی توجه طرف مقابل فقط به آن فرد است؛ در حالی که در گفت وگوی حضوری ممکن است عواملی مثل نگاه کردن به بیرون یا چک کردن تماس ها باعث شود تمرکز افراد تنها به یک موضوع معطوف نشود. همین امر موجب می شود گفت وگو به صورت طبیعی پیش رود. هنگام برقراری تماس تلفنی عوامل خارجی اینچنینی وجود ندارد پس فرد احساس می کند که طرف مقابل منتظر پاسخ فوری ماست.
سکوت کردن هنگام تماس نیز امری ناخوشایند است. در ملاقات حضوری شاید عادی باشد که فرد فکر کند یا حواسش پرت شود؛ اما در تماس تلفنی مکث و سکوت عجیب به نظر می رسد. همچنین ما عادت کرده ایم که ایمیل ها، پیامک ها یا پست های شبکه های اجتماعی را پیش از ارسال مرور و بازبینی کنیم اما در تماس تلفنی امکان انجام این کار وجود ندارد و باید سریع و فی البداهه پاسخ دهیم.
شما می توانید از تماس گرفتن با افراد دیگر خودداری کنید یا این کار را به تعویق بیندازید؛ اما هرچه بیشتر این عمل را انجام دهید احتمال تشدید اضطراب در شما بیشتر می شود. چند تکنیک وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید بر این اضطراب غلبه کنید.
به تماس ها پاسخ دهیدیکی از موثرترین راه های غلبه بر اضطراب ناشی از تماس تلفنی این است که با این کار مواجه شوید و بیشتر از تماس تلفنی استفاده کنید. هرچه بیشتر با تلفن صحبت کنید، اضطراب شما کمتر می شود. همچنین این احتمال می رود که شما به خاطر تجربه کم به این مشکل دچار شده باشید. هرچه بیشتر تمرین کنید، کمتر احساس اضطراب می کنید و اعتماد به نفس تان بیشتر می شود.
می توانید این کار را با تهیه فهرستی از افراد شروع کنید؛ مثلاً به دوستان یا همکاران تان زنگ بزنید و ببنید چه چیزی باعث ایجاد اضطراب در شما می شود. شاید ترس از قضاوت یا اشتباه کردن موجب می شود که شما دچار اضطراب شوید. وقتی تماس تلفنی به پایان می رسد موفقیت خود را ارج نهید و برای تماس بعدی آماده شوید.
اگر اقدامات لازم را انجام دادید و نتوانستید بر این اضطراب غلیه کنید، بهتر است با مشاور یا روانشناس صحبت کنید. راه های درمان موجود می تواند تاثیر زیادی بر غلبه بر اضطراب های اجتماعی بگذارد. اگر نمی توانید به صورت حضوری با مشاور ارتباط برقرار کنید، از مشاوره های آنلاین بهره گیرید.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید