صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

در همه میدان‌های بزرگ مشترک نسبت به همسایگان وضع مناسبی داریم

کد خبر 100511 1399-12-11 12:21
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
وزیر نفت گفت: اکنون در همه میدان‌های بزرگ مشترک بحمدالله نسبت به همسایگان وضع مناسبی داریم.
در همه میدان‌های بزرگ مشترک نسبت به همسایگان وضع مناسبی داریم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه صبح امروز در مراسم افتتاح سه طرح ملی نفت، گفت: طرح توسعه میدان نفتی آذر و پتروپالایش کنگان با مجموع سرمایه‌گذاری حدود ۲.۶ میلیارد دلار به بهره‌برداری می‌رسد.
وی افزود: با توجه به سیاست دولت مبنی بر اولویت بهره‌برداری از میدان‌های مشترک نفت و گاز و تعهد وزارت نفت در این دوره بر تعیین تکلیف و توسعه میدان‌های مشترک، خوشبختانه تا پایان دولت به جایی می‌رسیم که همه این میدان‌ها دارای قرارداد و پیمانکار باشند.
وی تصریح کرد: اکنون در همه میدان‌های بزرگ مشترک بحمدالله نسبت به همسایگان وضع مناسبی داریم.
به گفته زنگنه، ظرفیت تولید نفت خام در میدان‌های مشترک غرب کارون شامل میدان‌های آزادگان، یاران و یادآوران از روزانه ۷۰ هزار بشکه به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
وزیر نفت گفت: میدان آذر یکی دیگر از میدان‌های مشترک کشور است که طرح توسعه آن با سرمایه گذاری ۱.۶ میلیارد دلاری در این دولت، روزانه ۶۵ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور افزوده است.
طرح توسعه میدان نفتی آذر در سال ۱۳۹۱ در قالب بیع متقابل با شرکت ایرانی سروک آذر امضا شد و پیشرفت آن در خرداد سال ۱۳۹۲ حدود ۶ درصد بود. تولید انباشتی میدان آذر تاکنون حدود ۳۶ میلیون بشکه نفت بوده است.
زنگنه توضیح داد: نکته مهم درباره این طرح تکمیل زنجیره ارزش در آن بوده است؛ به این معنا که گاز همراه ترش تولیدی از این میدان پس از جداسازی به مرکز جمع آوری گاز دهلران منتقل و از آن طریق به NGL_۳۱۰۰ ارسال می‌شود.
این مقام مسئول گفت: اقدام‌های گسترده‌ای در زنجیره فعالیت‌های نفت و گاز و پتروشیمی در استان ایلام در حال اجراست که مجموع سرمایه‌گذاری در آنها به بیش از ۵.۳ میلیارد دلار بالغ می‌شود که با منظور کردن کارخانه NGL۳۱۰۰ و پتروشیمی دهلران این رقم به ۶.۸ میلیارد دلار می‌رسد.


کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایرانپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید