صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

رتبه آلودگی هوا از پنجمین عامل خطر برای مرگ زودرس به چهارم رسید

کد خبر 100521 1399-12-11 12:32
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک کارشناس گفت: میزان مواجهه ایرانی ها با آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون به حدود ۳.۴ میکروگرم بر متر مکعب در سال ۲۰۱۹ کاهش و در مواجهه با آلاینده ازن حدود ۵.۹ ppb افزایش یافته است.
رتبه آلودگی هوا از پنجمین عامل خطر برای مرگ زودرس به چهارم رسید


سولماز احدی با اشاره به اینکه همه گیری ویروس در سراسر جهان، نگرانی های جمعی در خصوص بهداشت عمومی را به دنبال داشته است و متخصصان همچنان در حال تحقیق و مطالعه روی عوارض ناشی از این ویروس نامرئی هستند، اظهار کرد: درعین حال، نگرانی هایی درباره انتقال ویروس از طریق هوا وجود دارد که متأسفانه در بسیاری از نقاط جهان نادیده گرفته می شود.
وی ادامه داد: مطالعات اخیر نشان می دهد که تأثیر سو آلودگی هوا بر سیستم تنفسی و قلبی _ عروقی، عاملی بر آسیب پذیری بیشتر افراد در برابر اثرات است. این در حالی است که اثرات بیماری ممکن است طی چند هفته کوتاه ظاهر شود اما بروز پیامدهای ناشی از آلودگی هوا ازجمله بیماری های مزمن یا مرگ زودرس، ممکن است سال ها طول بکشد.
این کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به گزارش وضعیت هوای جهانی که در سال ۲۰۲۰ منتشر شده است، تصریح کرد: آمار ارائه شده در این گزارش نشان می دهد که طی سال ۲۰۱۹ در سطح جهانی، رتبه آلودگی هوا از پنجمین عامل خطر برای مرگ زودرس به رتبه چهارم رسیده است. همچنین بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۹، مواجهه با آلودگی هوا منجر به ۶.۶۷ میلیون مرگ زودرس در سراسر جهان شده است. از سویی دیگر حدود ۱۲ درصد از کل آمار مرگ میر جهانی مربوط به مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا است.
احدی در ادامه با بیان اینکه بر این اساس نرخ مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نسبت به مرگ ناشی از تصادفات رانندگی در سراسر جهان بیشتر است، گفت: در گزارش وضعیت هوای جهانی به این موضوع اشاره شده که طی سال ۲۰۱۹ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای آزاد عامل ۴.۱۴ میلیون مرگ و در فضای بسته عامل ۲.۳۱ میلیون مرگ شده است. در این بین آلاینده ازن نیز سبب ۳۶۵ هزار مرگ زودرس شده است.
به گفته وی با استناد به گزارش وضعیت هوای جهانی می توان گفت که بیش از ۹۰ درصد از جمعیت جهان در معرض هوای آلوده بوده اند و بیشترین مواجه با آلودگی هوا در آسیا، آفریقا و خاورمیانه رخ داده است همچنین ۱۰ کشوری که بیشترین میزان مواجه با آلودگی هوا در سطح جهان را دارند، در این مناطق واقع شده اند.
این کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره وضعیت ایران در این گزارش تصریح کرد: بر اساس گزارش جهانی، میزان مواجهه جمعیت کشور ایران با آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۰ حدود ۳.۴ میکروگرم بر متر مکعب کاهش و در خصوص آلاینده ازن حدود ۵.۹ ppb افزایش یافته است.
احدی با اشاره به اینکه در برخی از کشورها اجرای محدودیت های ناشی از ویروس منجر به کاهش قابل ملاحظه سطح برخی از آلاینده ها شده است، اظهار کرد: بررسی شواهد در برخی از کشورها نشان می دهد که این تغییرات موقتی است و با کاهش محدودیت ها، میزان انتشار آلاینده ها نیز مجدد افزایش می یابد. هرچند که محدودیت های ترددی ناشی از شیوع تنها یک راه حل موقت برای کاهش آلودگی هوا ارائه داده است اما این موضوع می تواند الهام بخش استراتژی کاهش آلودگی هوا و مطالبه هوای پاک در بلندمدت باشد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید