صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / انرژی

برخی فکر می کنند دولت در احقاق حقوق مردم فقط در سایه برجام کار کرده است آمریکا ناچار به برداشتن تحریم‌هاست

کد خبر 100543 1399-12-11 13:10
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
رییس جمهور گفت: بعضی ها فکر می کنند که دولت یازدهم و دوازدهم در احقاق حقوق مردم فقط در سایه برجام کار کرده است؛ البته برجام کار بسیار بزرگی برای احقاق حقوق مردم بوده است و دنیا توطئه کرد که کمر برجام را بشکند.
برخی فکر می کنند دولت در احقاق حقوق مردم فقط در سایه برجام کار کرده است آمریکا ناچار به برداشتن تحریم‌هاست


حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت با بیان اینکه صنعت نفت و در کنارش پتروشیمی بسیار اهمیت دارد، گفت: صنعت نفت به تاریخ ما به عنوان یک صنعت سیاسی و اقتصادی گره خورده و صنعتی بوده که بار بودجه در سالهای قبل به دوش او بوده است و البته در بودجه سه سال اخیر با کمترین اتکا بودجه به نفت کار را پیش بردیم.
وی افزود: نفت یک صنعت بسیار مهم و عظیمی است که اگر یک روز شیر نفت و گاز بسته شود همه فعالیت ها متوقف می شود چرا که همه صنایع و برق کشور و بسیاری از خدمات ما متکی به آن است.
رییس جمهوری یادآور شد: در طول این ۷ سال تلاش بی وقفه ای چه در مرحله اول این طرح که منجر به تولید ۳۰ هزار بشکه شده و چه در مرحله دوم که در مجموع ۶۵ هزار بشکه می توانیم از میدان نفتی آذر، نفت استحصال کنیم انجام شده است و یکی از افتخارات دولت تدبیر امید این است که همه این طرح ها از آغاز این دولت شروع شده است.
وی با بیان اینکه طرح های زیادی در شرایط تحریم و کرونا در سال ۹۹ افتتاح شد، گفت: امروز پنجاه و سومین برنامه افتتاح ماست، البته ما افتتاح ها را پنج شنبه ها انجام می دهیم. آخر سال وقت کم آوردیم و آنقدر پنج شنبه نداریم، بنابراین روزهای دیگر را هم اضافه کردیم که برنامه های ما به افتتاح برسد.
روحانی تاکید کرد: در طول دولت یازدهم و دوازدهم کارهای بی نظیری در بخش نفت انجام گرفت و اگر به تاریخ کشور نگاه کنیم مقدار گازی که در دولت تدبیر و امید افزوده شده، بالای هزار میلیون متر مکعب است؛ یعنی از ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز امروز به بالای هزار میلیون یعنی بالای یک میلیارد مترمکعب رسیده که کار بسیار بزرگی است.
رییس جمهور یادآور شد: در برداشت از منابع مشترک کار عظیمی انجام گرفته است. بعضی ها فکر می کنند که دولت یازدهم و دوازدهم در احقاق حقوق مردم فقط در سایه برجام کار کرده است. البته برجام کار بسیار بزرگی برای احقاق حقوق مردم بوده است و از بس بزرگ بوده است دنیا توطئه کرد که کمر برجام را بشکند. آدم خاصی مثل ترامپ آمد و مجری توطئه های صهیونیست ها و ارتجاع در منطقه علیه برجام شد.
وی با بیان اینکه کار دولت برای احقاق حقوق مردم فقط برجام نبوده است، اظهار کرد: یکی از مواردی که برای احقاق حقوق مردم تلاش شده است مساله بهره برداری از منابع مشترک نفتی و گازی است که در این بخش کار بسیار بزرگی انجام گرفته است.
روحانی ادامه داد: در منطقه پارس جنوبی که میدان مشترک ایران با قطر است، قطر دو برابر استفاده می کرد و ما عقب بودیم و امروز هم طراز و حتی یک مقدار جلوتر از این منابع عظیم مشترک استفاده می کنیم.
رییس جمهور گفت: فرق منبع اختصاصی با مشترک در این است که از منبع اختصاصی هر زمانی که بخواهید می توانید استفاده کنید اما در منبع مشترک همسایه استفاده می کند یعنی هر ساعتی بخشی از منافع ما از دست می رود بنابراین از این منبع مشترک هم همسایه عزیز ما باید استفاده کند و هم ما این کار را انجام دهیم که این کار را کردیم.
وی تأکید کرد: امروز در غرب کارون منابع نفتی مشترک با همسایه عزیزمان عراق داریم و تولید ما در این منطقه ۵ برابر شده است بنابراین حقوقی که از دست می رفته این دولت با سرمایه گذاری در این بخش و حتی بخش های دیگر توانسته جلوی آن را بگیرد.
روحانی یادآور شد: همچنین تاکنون هزاران شیء مربوط به آثار فرهنگی کشور در خارج از کشور بود و تلاش کردیم در دادگاه های بین المللی همه این شی ها را برگردانیم که این هم احقاق حقوق ملت است.
رییس جمهور افزود: ما منابع مشترک را توسعه دادیم و در این دولت منابع از این میدان بهره برداری شده است که قبلاً استفاده از آن صفر بوده است. با تلاش های انجام شده در سال ۹۲ و ۹۳ تا پایان سال ۹۵ به تولید ۳۰ هزار بشکه در میدان مشترک رسیدیم که هیچ استفاده از آن نمی کردیم و امروز فاز دوم آن را افتتاح کرده و ۶۵ هزار بشکه در روز از این میدان مشترک استفاده کنیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / انرژی