صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

هزینه‌های افراطی ازدواج و لطمه خوردن دوام زندگی

کد خبر 100600 1399-12-11 15:03
زمان تقریبی مطالعه 10دقیقه
لاکچری واژه نامأنوسی است که با فرهنگ مردم سرزمین ما هیچ‌گونه سنخیتی ندارد، اما متأسفانه این واژه چند صباحی است که وارد فرهنگ لغات مردم شده است.
هزینه‌های افراطی ازدواج و لطمه خوردن دوام زندگی


لاکچری واژه نامأنوسی است که با فرهنگ مردم سرزمین ما هیچ گونه سنخیتی ندارد، اما متأسفانه این واژه چند صباحی است که وارد فرهنگ لغات مردم شده است. زندگی لاکچری، خانه لاکچری، اتومبیل لاکچری، هتل رستوران لاکچری، سوگواری لاکچری، عروسی لاکچری، گدایی لاکچری و... مردم این آب وخاک هرگز دارایی خود را به رخ کسی نمی کشیدند. برعکس مردم دارا همواره رفتار و کرداری همانند مردم عادی داشتند؛ اما چندی است که شاهد ظهور نوکیسه هایی هستیم که برای هر چیزی و هر کاری مثل ریگ پول خرج می کنند و جالب تر آن که این پول خرج کردن ها زمانی برایشان رضایت خاطر می آورد که بیشتر از همیشه دیده شود.
معلوم نیست این نوکیسه ها و تازه به دوران رسیده ها از کجا پیدایشان شده است. یک ماه پول و زمان هزینه می کنند تا در کشوری غربی فیلم عروسی شان را بسازند. مراسم عروسی خود را در باغ تالاری برگزار می کنند که فقط ورودی آن تالارها ۵۰۰ میلیون تومان است. عروس و داماد از هلی کوپتر فرود می آیند و سوار بر اسب های سیاه وسفید وارد جمع مهمانان می شوند و...
این نوکیسه ها برای به دنیاآمدن فرزندشان راهی مغرب زمین می شوند تا فرزند دردانه شان همزمان تابعیت بلاد فرنگ را هم داشته باشد. گویا این شبه ثروتمندان این سرزمین را فقط برای به رخ کشیدن دارایی هایشان می خواهند.
ثروتمندان ما هرگز چنین نبوده اند، چنانچه بسیاری از مراکز خیریه در سراسر کشور توسط ثروتمندانی اداره می شود که می خواهند ناشناس بمانند.
ثروتمندان واقعی بخشی از دارایی خود را در خفا صرف ساختن بیمارستان، دانشگاه، مدرسه و… می کنند. سرپرستی کودکان بی سرپرست و بدسرپرست را برعهده می گیرند و… اما این شبه ثروتمندان نه تنها اندکی از دارایی خود را برای نیازمندان هزینه نمی کنند، بلکه از معاشرت با افرادی کمتر از خودشان ابا دارند. این دسته از به اصطلاح ثروتمندان مثل قارچ سمی هر ازگاهی سر از خاک بیرون می آورند و جامعه را مسموم کرده و فرهنگ مصرف گرایی را بیش ازپیش دامن می زنند. برگزاری عروسی های لاکچری در دوران قرنطینه و پیش ازاین از آن جمله است.
کمبود اعتمادبه نفس ریشه جشن های لاکچری
دکتر شهرام خرازی ها کارشناس سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی دررابطه با سابقه عروسی های لاکچری در ایران می گوید: «تاریخچه ازدواج های لاکچری در ایران برمی گردد به اواخر دهه هفتاد. عروس و دامادها به جای ماشین عروس سوار کالسکه می شدند و عروسی های خود را در باغ های باشکوه با تزئینات مجلل برگزار می کردند. این جور مجالس عروسی برای مردم جذاب بود، سیروس الوند که به این نکته پی برده بود در بخشی از فیلم سینمایی «دست های آلوده» از همین جذابیت استفاده کرده و یک سکانس کامل از فیلم را به بازنمایی یک عروسی لاکچری که در باغی سرسبز و چشم نواز برگزار می شد، اختصاص داد. بی شک بخشی از فروش بالای این فیلم نشات گرفته از همین سکانس بود. بعدها در دهه هشتاد نوار موفقیت عروسی های لاکچری قطع نشد و این جور مجالس پر ریخت وپاش گسترش بیشتری پیدا کرد که یکی از علل این امر، تبلیغات رسانه ها و بها دادن به این عروسی ها به عنوان یک ارزش در فیلم های سینمایی و برنامه های نمایشی بود. در دهه نود این فضای مجازی بود که با هجوم و نفوذ خود تا اعماق خانه های مردم، برگزاری عروسی های لاکچری را به عنوان یک رسم در خانواده های متمول و محملی برای فخرفروشی در خانواده های قشر متوسط جامعه تثبیت کرد. بسیاری از مجالس لاکچری به خاطر تخطی از موازین قانونی در باغ ها، خانه های اشرافی بزرگ دنج دور از دید و باغ تالارهای درون شهر و باغ ویلاهای حاشیه شهر برگزار می شوند. حتی نوعی از عروسی های لاکچری در سالن های رسمی به ویژه سالن های واقع در شمال شهر و مناطق اعیان نشین برگزار می شوند.»
این کارشناس ارشد مدیریت رسانه می افزاید: «بسیاری از عکاس های سطح شهر که زوج های جوان برای تصویربرداری مجالس عروسی خود به آن مراجعه می کنند، پیشنهاددهنده برگزاری عروسی به صورت لاکچری هستند و در صورت موافقت حتی محل برگزاری را به عروس و داماد معرفی می نمایند. در بسیاری از موارد، یک تیم کامل متشکل از عکاسی، فیلم برداری، دوخت لباس عروسی، آرایش وگریم عروس، گل آرایی اتومبیل، چیدن سفره عقد، تأمین محل و… می شوند و با هزینه گزاف از صفر تا یک برگزاری مراسم عروسی لاکچری را برعهده می گیرند. عروسی های لاکچری پوست می اندازند و در گذر زمان، مدام منو و پیشنهاد جدید به متقاضیان ارائه می دهند.»
این کارشناس ارشد مدیریت رسانه بر این اعتقاد است که رسانه ها عامل کلیدی و مؤثری در توسعه و تثبیت فرهنگ لاکچری محسوب می گردند و با شکوهمند جلوه دادن مجالس عروسی پر ریخت وپاش مردم را به مصرف گرایی سوق می دهند.
کارشناس سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ریشه تمایل به برگزاری مجالس عروسی به سبک لاکچری را در کمبود اعتمادبه نفس می داند. او معتقد است برگزاری این گونه مجالس برای پرکردن خلأ کمبودهای روانی است و خیلی اوقات افراد با انگیزه چشم وهم چشمی و رقابت کاذب تصمیم به برگزاری عروسی لاکچری می گیرند.
قوانین مهجور مانده ازدواج آسان
اولویت آن است که در دو حوزه اجرای قانون در زمینه ازدواج و نگرش خانواده ها و جوان ها نسبت به مقوله ازدواج اقدامی عاجل صورت گیرد.
سخت گرفتن ازدواج توسط خانواده ها در تمامی مراحل آن یکی از اصلی ترین موانع متأهل شدن مجردها است و تا وقتی چنین نگاهی در این مسئله حاکم باشد و اصلاح نگردد، تعداد ازدواج ها افزایش نمی یابد.
در حال حاضر و در حوزه اجرای قانون نیز باید به یک قانون مهم اشاره کرد. مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۴ قانونی تحت عنوان قانون «تسهیل ازدواج جوانان» تصویب کرد. قانونی که می تواند بسیاری از مشکلات ازدواج را از سر راه مجردها بردارد. تقریباً ۱۵ سال از زمان تصویب این قانون سرنوشت‏ساز می گذرد، بدون آنکه کوچک ترین اقدامی در جهت اجرای آن صورت گرفته باشد!
نه دولت های مختلف برای اجرای این قانون بسیار مهم و تعیین کننده اقدامی صورت داده‏ اند نه مجلس به صورت جدی در این ماجرا ورود کرده است و نه حتی مردم در این چند سال از وجود چنین قانونی مطلع بوده ‏اند که برای اجرای آن از مجلس و دولت مطالبه کنند.
رسم و رسومات فراموش شده
مهدی فرحناکی یک هم وطن کرد، به نقل از بزرگان خانواده دررابطه با عروسی در منطقه کردستان می گوید: «در آن روزهای کودکی و نوجوانی ما در شب شیرینی خوران سیاهه ای تهیه می کردند که حکم قرارداد هم داشت و با یک جلد کلام الله مجید و آئینه شمعدان تنظیم می شد و محتوای آن شامل تعیین مهریه معقول که همان جا ارزش ریالی آن تعیین می شد. مبلغی به عنوان شیربها برای مادر عروس و حتی کادوهای مخصوص دایی و عمو و برادر بزرگ عروس نیز در آن مشخص می شد که معمولاً یک دست کت وشلوار برای هرکدام بود و ملزومات اولیه برای شروع زندگی یک زوج جوان شامل یک تخته فرش، دودست رختخواب، چند عدد بالشت و پشتی، یک چراغ توری برای روشنایی و چراغ علاءالدین برای آشپزی و گرمایش خانه، قوری، کتری، یک دست ظروف آشپزی سر سفره، و یک رأس گوسفند میش برای تأمین خرج شب حنابندان و روز عروسی خانواده عروس در این سیاهه مکتوب می شد. همه این موارد یاد شده باید توسط خانواده داماد تهیه و خریداری می شد و فقط تهیه موارد دوختنی و بافتنی برعهده خانواده عروس بود که مادر عروس با دستان توانمند خود آنها را مهیا می کرد.»
وی خاطرنشان می کند: «امروزه بسیاری از آداب و برنامه های نسل های پیش از ما فراموش شده و عروسی ها به صورت فانتزی یا تقلید از همدیگر اجرا می شود. آداب هر منطقه زیبایی های خاص خود را دارد و حیف است که به بوته فراموشی سپرده شود.»
افراط در هزینه ازدواج دلیلی بر یاس جوانان
افراط وتفریط در هر کاری مضر است و بی نتیجه و در مسائل مربوط به ازدواج به مراتب آسیب رسان تر. یکی از تأکیدات دین اسلام و باورهای قابل اتکا برای ما، اعتدال است؛ باید یک حد طبیعی از هر موضوعی رعایت شود. نگاه صفر و صد نتیجه نمی دهد. گاهی ذکر برخی رفتارهای غلط و افراط ها، خودش می تواند زمینه گسترش در جامعه را فراهم آورد، اما وقتی موضوعی گسترده شد باید جلوی آن ایستاد.
این نوع رفتارها برخی مواقع توقعاتی ایجاد می کند، اما سوال اینجاست که چند درصد خانواده ها می توانند چنین کنند؟ این ها عروسی های به اصطلاح لاکچری است که سبک زندگی را تغییر می دهند.
بسیار مهم است که ما هر چیزی را به عنوان ارزش تلقی نکنیم. این چشم و هم چشمی ها ضد نگاه دینی و اخلاق ایرانی است. شیرینی زندگی این است که دو نفر خودشان زندگی خودشان را بسازند، نه اینکه پدر و مادر همه چیز را فراهم کنند. البته اصلاح این ها نیاز به فرهنگ سازی دارد. چشم وهم چشمی دارد رواج پیدا می کند. این ها باعث تأخیر در ازدواج می شود. این یک آسیب بزرگ است. باید جلوی این روند با فرهنگ سازی و سواد اجتماعی گرفته شود.
مریم ملکی یک مشاور ازدواج می گوید: «هزینه هایی که در حوزه ازدواج تحمیل می شود چه ازطرف زوجین و چه از طرف خانواده هایشان، در شأن یک جامعه اسلامی نیست. آنها برآمده از روحیات چشم وهم چشمی و فرهنگ غربی است. نمونه آن عکاسی فرمالیته است که شاید از سوی برخی قابل اجرا باشد اما توقعی در جامعه ایجاد می کند که حاصل آن بالاتر رفتن سن ازدواج خواهد بود.» این مشاور ازدواج متذکر می شود: «برگزاری عروسی های پرهزینه و لاکچری ضامن دوام و بقای زندگی مشترک جوانان نیست. ازدواج معنا و مفهوم بسیار عمیقی دارد، عشق نه لباس و نه تالار آن چنانی است. زوج هایی که به جای گرفتن جشن عروسی پرهزینه به زیارت مشهد مقدس می روند و فقط به یک جشن کوچک و کم هزینه اکتفا می کنند در زندگی زناشویی بسیار موفق تر بوده و آمار طلاق هم در میان آنها کمتر است، لذا اگر ما این شیوه از زندگی را در پیش بگیریم بسیار خوشبخت تر هستیم و با کمترین مشکل هم مواجه می شویم، چون زن و شوهر قانع همیشه در زندگی آسایش بیشتری دارند؛ البته این به این معنا نیست که دولت و مجلس کاری برای ازدواج جوانان نکنند، دولت باید تعالی روحی، معنوی و مادی را به جامعه عرضه کند، پس دولت به چه دلیل این همه مالیات از مردم می گیرد، فقط گرفتن نیست، یک جایی هم باید آنها را به مردم پس دهد.»
عروسی در زمان جنگ تحمیلی
محمود خانلو دررابطه با عروسی خواهرش در روزهای جنگ تحمیلی می گوید: «ما یک خانواده مذهبی و متوسط بودیم. در یک خانه دوطبقه زندگی می کردیم. مقابل خانه مان مغازه کبابی داشتیم و همه اهل محل خانواده ما را می شناختند. ابتدای جنگ ایران و عراق بود و کردستان شلوغ شده بود. یک روز هنگام غروب بود که پیرزنی خوش رو و متبسم آمد به در خانه ما و گفت: «اینجا خانه حسین آقا است؟ همان که دختر بزرگی دارد؛ برای امر خیر آمده ایم.» من رفتم جلو و به آن پیرزن گفتم: «بفرمایید!» پیرزن بدون مقدمه پسرش را معرفی کرد. دیدم جوانی ساده، بلندقد و لاغراندام وارد خانه ما شد. خلاصه آن شب همان گونه که پیرزن و پسرش بدون مقدمه به در خانه ما آمده بودند، به سادگی هرچه تمام تر جواب «بله» را از پدر گرفتند و ما متوجه شدیم داماد رزمنده است. بعد از عقد صحبت از مأموریت به جبهه شد. به سرعت مراسم عروسی ساده و کوچک ما برگزار شد. بلافاصله بعد از عروسی، عروس و داماد برای گذراندن مأموریت به مدت یک سال راهی کردستان شدند. محل سکونت آنها در کردستان بارها با شلیک گلوله و آرپی جی مورد حمله قرار گرفت، اما آنها جان سالم به در بردند و فرزند اول آنها هم در کردستان به دنیا آمد. داماد ما آقا یاسر مرد جنگ آن روزها امروز دارای تحصیلات عالیه و زندگی موفقی است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید