صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

گورباچف: کل دنیا باید مساله سلاح‌های هسته‌ای را حل کند

کد خبر 100630 1399-12-11 16:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
آخرین رهبر شوروی معتقد است که کل جهان باید اکنون برای برخورد با مساله سلاح‌های هسته‌ای، بدون قرار گرفتن در مسیر ناامیدی و یاس اقدام کند.
گورباچف: کل دنیا باید مساله سلاح‌های هسته‌ای را حل کند


 میخائیل گورباچف در آستانه تولد نود سالگی خود در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک، زمان حال را "برهه ای مسوولانه و بسیار دشوار" توصیف کرد.
گورباچف گفت: ما باید ایمان داشته باشیم و عمل کنیم. اول اینکه همه دنیا باید مسئله هسته ای را حل کنند. من توجهات را به این واقعیت جلب می کنم که روسیه برای تأیید این فرمول به همه قدرت های هسته ای پیشنهاد کرده است؛ اینکه "در یک جنگ هسته ای نمی توان پیروز شد و هرگز نباید وارد آن شد." من کاملاً از این امر حمایت می کنم، خصوصاً با توجه به این واقعیت که من و رونالد ریگان (رئیس جمهوری اسبق آمریکا) این را در اولین جلسه خود در سال ۱۹۸۵ بیان کردیم و در نتیجه، روند خلع سلاح هسته ای آغاز شد، هرچند که آسان نبود.
میخائیل گورباچف که اولین و آخرین رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی بود، ابراز اطمینان کرد که همکاری مشابهی در حوزه های مختلف ممکن است.
اصلی که تصریح می کند "نمی توان در یک جنگ هسته ای پیروز شد و هرگز نباید وارد آن شد" در نشست ۱۹۸۵ ژنو میان ریگان و گورباچف به دست آمد. مسکو بارها از واشنگتن درخواست کرده است تا این اصل را دوباره احیا کند.
این رهبران در ۱۹۸۷ پیمان نیروهای هسته ای میان برد را به امضا رساندند تا از یک رقابت تسلیحاتی جدید جلوگیری کنند. طرفین با امحای تمام موشک های کروز و زمین پرتاب بالستیک که بین ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر برد داشتند، موافقت کردند. واشنگتن در ۲۰۱۹ از این توافق خارج شد و مسکو هم دست به اقدام متقابل زد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید