صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

ضرورت تدوین سازوکار منسجم برای همکاری قوه قضائیه و سایر دستگاه ها

کد خبر 100644 1399-12-11 16:19
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
معاون اول قوه قضاییه بر ضرورت تعریف و تدوین سازوکاری منسجم برای همکاری و نامه نگاری قوه قضاییه با دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف کشور تاکید کرد.
ضرورت تدوین سازوکار منسجم برای همکاری قوه قضائیه و سایر دستگاه ها

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست شورای عالی قوه قضائیه با شورای قضائی استان‌ها امروز برگزار شد. در این نشست، دکتر زارع پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه به ارائه گزارشی آماری از وضعیت رسیدگی به پرونده‌ها در دستگاه قضایی کشور پرداخت و با اعلام کاهش ۹ و نیم تا ۱۰ درصدی میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها گفت: آمار پرونده‌های موجود در دستگاه قضایی کشور با وجود افزایش ۶ درصدی ورودی پرونده ها، کاهش ۷ درصدی داشته است.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به راه اندازی سامانه‌ای در اواخر خرداد امسال برای نظرسنجی از مراجعه کنندگان به واحدهای قضایی گفت: طی ۸ ماه گذشته بیش از ۳۰۰ هزار نفر از مراجعه کنندگان به واحدهای قضایی در این نظرسنجی شرکت کرده و درباره بیش از ۱ میلیون نفر از همکاران قضایی ما نظر خود را اعلام کرده اند که رضایتمندی ۷۰ درصدی آن‌ها را نشان می‌دهد.
کاهش چشمگیر تاخیر در ارجاع شکایت‌های مردمی پس از ابلاغ دستورالعمل رئیس قوه قضاییه
در این نشست سراسری دکتر محدث مدیرکل دبیرخانه قوه قضاییه نیز طی سخنانی به کاهش چشمگیر تاخیر در ارجاع شکایت‌های مردمی پس از ابلاغ دستورالعمل رئیس قوه قضاییه اشاره کرد.
وی با اشاره به طرح مباحث مربوط به پرونده‌های کثیرالشاکی نزد رئیس دستگاه قضا، گفت: بسیاری از این پرونده‌ها پس از ملاحظه، بررسی و دستور آیت الله رئیسی به مرحله صدور رای رسیده اند.
مدیرکل دبیرخانه قوه قضاییه ورودی نامه‌های مردمی به دبیرخانه دستگاه قضا در سال جاری را بیش از ۸۶ هزار فقره عنوان کرد و از پاسخگویی به ۱۰۶ هزار تماس تلفنی مردم در خصوص مشکلات‌شان خبر داد.
ارتباط روسای کل دادگستری‌ها با مردم نباید محدود به برگزاری ملاقات‌های حضوری باشد
همچنین رفاهی مدیرکل دفتر ارتباطات مردمی قوه قضاییه با اشاره به مراجعه حضوری روزانه ۳۵۰ نفر به این دفتر برای بیان مشکلات خود، گفت که این دفتر روزانه قریب به ۵۰۰ نامه پستی و غیرپستی را بررسی و در خصوص آن‌ها اقدام می‌کند.
کاهش ۲۶ درصدی آمار پرونده‌های مسن در واحدهای قضایی سراسر کشور
حجت الاسلام والمسلمین جعفر منتظری دادستان کل کشور نیز در این نشست از کاهش ۲۶ درصدی آمار پرونده‌های مسن در واحدهای قضایی سراسر کشور خبر داد و ضمن تاکید بر ضرورت نظارت جدی دادستان‌ها بر عملکرد ضابطان گفت: امیدواریم در برنامه سال آینده دستگاه قضا، موضوع نظارت بر ضابطین ساماندهی شود تا مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، برطرف شود.
پاسخ نامه‌های مردمی باید سریع و ناظر بر متن نامه باشد
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه، فضای حاکم بر دستگاه قضا را فضایی انقلابی و جهادی عنوان کرد و با اشاره به افزایش چشمگیر ملاقات‌های مردمی مسئولان و روسای واحدهای در سراسر کشور گفت: ارتباط گیری مستقیم و بدون واسطه روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها با مردم، نامه نگاری‌ها، تلفن گویا، بستر وب و تشدید و افزایش گزارش‌های درون سازمانی، مجموعه قابل توجهی از اطلاعات و داده‌ها را در اختیار قوه قضاییه قرار داده است که تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌تواند به بهبود عملکرد قوه کمک کند.
معاون اول قوه قضاییه با اشاره به مشکلات معیشتی مردم و گلایه‌های آن‌ها از برخی دستگاه‌ها و سازمان‌ها که در جریان ملاقات با روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها بیان می‌شوند، بر ضرورت تعریف و تدوین سازوکاری منسجم برای همکاری و نامه نگاری قوه قضاییه با دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف کشور تاکید کرد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید