صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

تفاهم‌نامه امنیتی میان هند و پاکستان و تاثیر آن بر مساله تاریخی کشمیر

کد خبر 100648 1399-12-11 16:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
کارشناس مسائل شبه قاره نوشت: طی روزهای اخیر امضای یک تفاهم نامه امنیتی میان هند و پاکستان باعث شد که برخی گمان کنند این تفاهم نامه تاثیر مستقیمی بر مساله کشمیر نیز خواهد گذاشت.
تفاهم‌نامه امنیتی میان هند و پاکستان و تاثیر آن بر مساله تاریخی کشمیر


محمد رضا کمیلی در یادداشتی نوشت: امضا یک تفاهم نامه امنیتی میان هند و پاکستان که به آتش بس در طول خط کنترل میان دو کشور LOC تاکید دارد باعث شده تا برخی تصور کنند مساله کشمیر نیز به همین روش یا تحت تاثیر این تفاهم حل خواهد شد.
هند و پاکستان که در طول تاریخ ۷۴ ساله شکل گیری خود ۳ جنگ بزرگ و تبادل آتش روزانه در مرزهای خود را تجربه کرده اند، مدتی است شاهد افزایش تنش های مرزی هستند.
این تنش های مرزی باعث به خطر افتادن جان شهروندان هر دو کشور شده بود و به طور مثال پاکستان تعداد آتش گشایی هند از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۱ را بالغ بر ۱۳ هزار و ۶۰۰ بار عنوان کرده بود.
در مقابل هند نیز مدعی است که پاکستان به تفاهم نامه های گذشته احترام نگذاشته و به سوی مرزهای هند آتش گشایی می کند.
این مساله که ده ها بار احضار کارداران سفارت های دو کشور را در پی داشت علت اصلی امضا تفاهم نامه امنیت میان مسئولین هندی و پاکستانی بود که در آن به لزوم احترام گذاشتن به معاهده سال ۲۰۰۳ و آتش بس میان دو کشور تاکید شده است.
از سوی دیگر امضا این تفاهم نامه امیدها را برای شروع مجدد تجارت میان دو کشور و باز شدن مرزی که کرونا بهانه ای برای مسدود شدن آن بود، افزایش داده است. حتی مسئولین دو کشور از فضای ایجاد شده استفاده کرده و تعهد داده اند که علیه هم بیانیه رسمی صادر نکنند. هند در این زمینه به صراحت از عمران خان خواسته که در سخنرانی های خود «نارندرا مودی» نخست وزیر هند را به هیتلر تشبیه نکند.
ولی اگر تمام اتفاقات مثبت فوق را کنار بگذاریم باید به صراحت بگوئیم که این تفاهم نامه و تفاهم نامه های مشابه هیچ دردی از مسلمانان کشمیری دوا نخواهد کرد. هند از ۵ اوت سال ۲۰۱۹ خودمختاری کشمیر را لغو کرده تا آن را به صورت رسمی بخشی از خاک خود قلمداد کند.
البته سازمان ملل رای هند را نپذیرفته و به معاهدات گذشته متعهد است و از مسئولین هندی و پاکستانی می خواهد با برگزاری یک همه پرسی آزادانه، آینده کشمیر را به دست ساکنان آن بسپارند.
نباید تصور کرد که تفاهم نامه امنیتی اخیر می تواند مساله تاریخی کشمیر را حل کند زیرا هنوز هم هند، کشمیر را یک مساله داخلی می داند و پاکستان نیز هرگز حاضر نیست لغو خودمختاری این منطقه و حل یک طرفه مساله به روش دهلی نو را بپذیرد.
نظامیان هندی تلاش دارند مساله کشمیر را با حضور خود حل کرده و مردم این منطقه را وادار به تمکین کنند؛ اتفاقی که در طول ۷۴ سال اخیر هرگز رنگ موفقیت را برای دهلی نو به همراه نداشته است. بنابراین و با موجود ریشه قوی مساله نمی توان چندان به معاهده امنیتی امضا شده امیدوار بود.
در حقیقت ناامنی های مرزی دائمی هر دو کشور را آشفته کرده است و اسلام آباد و دهلی نو قصد دارند بدون اینکه ریشه ماجرا حل شود صورت ماجرا را حل کنند یا حداقل آن را مدتی کم رنگ کنند.
این در حالی است که معضل کشمیر طی سال های اخیر بیشتر دیده شده و گروه های متعددی از سازمان ملل و حتی پارلمان اروپا گزارش های مفصلی راجع به کشمیر و نقض آشکار حقوق بشر در این منطقه منتشر کرده اند.
موضوع دیگر این است که تلاش های هند و پاکستان برای یارگیری در منطقه جنوب آسیا همچنان ادامه دارد و سفر اخیر عمران خان به سریلانکا و حتی لغو شدن سخنرانی او در پارلمان این کشور تحت فشار هند همه موید این موضوع است.
علاوه بر مساله کشمیر نکته مهم دیگری که باعث افزایش التهاب ها در شبه قاره شده این است که پاکستان به شدت سمت چین گرایش داشته است و به همین میزان هم هند به آمریکا تکیه کرده است. تقابل سیاسی و اقتصادی آمریکا و چین مشکلات موجود میان هند و پاکستان را افزایش داده و پیچیدگی مساله را برای هر دو کشور بیشتر کرده است، به گونه ای که نمی توان حداقل در کوتاه مدت امیدی به حل کامل تمام مسائل منطقه جنوب آسیا داشت.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید