صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

بالا گرفتن رقابت ایران و ترکیه در موصل عراق

کد خبر 100649 1399-12-11 16:31
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
تلاش ترکیه برای انجام یک کارزار نظامی جهت بیرون راندن شبه نظامیان کرد از منطقه شمال عراق در سنجار، به رقابت آنکارا و تهران برای نفوذ در منطقه نفت خیز موصل دامن زد.
بالا گرفتن رقابت ایران و ترکیه در موصل عراق


فهیم تستکین در المانیتور نوشت: تلاش ترکیه برای انجام یک کارزار نظامی جهت بیرون راندن شبه نظامیان کرد از منطقه شمال عراق در سنجار، به رقابت آنکارا و تهران برای نفوذ در منطقه نفت خیز موصل دامن زد، منطقه ای که بسیاری از ترک ها آن را میراث از دست رفته عثمانی می دانند.
در ادامه این مطلب آمده است: اوایل هفته جاری، "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه ایران گفته بود که تهران حضور نظامی ترکیه در سوریه و عراق را نمی پذیرد، او همچنین سیاست آنکارا در قبال دمشق و بغداد را اشتباه خوانده بود. البته یک مقام ناشناس وزارت خارجه ایران این موضع را تکذیب کرد. با این وجود چنین اظهاراتی نشان می دهد که شکاف و تنش در رابطه میان ایران و ترکیه در حوزه میدانی وجود دارد.
در حالی که نیرو های نظامی ترکیه در اواسط ماه فوریه مواضع شبه نطامیان "پ ک ک" در شمال عراق را هدف قرار دادند، نیرو های شیعه حشد الشعبی وابسته به ایران همزمان سه گردان خود را در منطقه سنجار مستقر کردند، سنجار در غرب موصل و در امتداد مرز سوریه قرار دارد.
فرماندهان حشدالشعبی اعلام کردند که این استقرار نیرو برای مقابله با تهدید ترکیه در منطقه بوده است. ترکیه اشاره می کند که حضور نیرو های پ ک ک در سنجار عاملی برای نگرانی آن کشور است. با این وجود، واقعیت آن است که محاسبات ترکیه با هدف پیش روی به سوی موصل است.
ایران اشاره می کند که هدف اش جلوگیری از ظهور دوباره داعش و گروه های مشابه در عراق است، اما واقعیت آن است که نگاه آن کشور نیز به سوی موصل است.
برای بسیاری از طیف های جناح راست سیاست ترکیه، موصل سرزمین از دست رفته پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی قلمداد می شود. در دوره زمامداری حزب اردوغان، دولت ترکیه معاهدات دوران امپراتوری عثمانی درباره استقلال کشور های عربی را زیر سوال برده و باعث افزایش تردید در میان اعراب شده است؛ گویا ترکیه قصد الحاق دوباره مرز های عثمانی به آن کشور و یا دستکم افرایش نفوذ خود را در آن مناطق دارد.
از دید اردوغان ولایت های موصل، کرکوک و سلیمانیه بخش های از قلمرو دولت عثمانی بوده اند. به عبارت دیگر، سلیمانیه، اربیل و دهوک سه منطقه ای که امروز تحت کنترل اقلیم خودمختار کردستان عراق قرار دارند بخش هایی از استان موصل در دوره عثمانی به حساب می آمدند. حزب عدالت و توسعه ترکمن های تلعفر و کرکوک را مورد حمایت قرار می دهد. ترکیه از این طریق قصد دارد کلیت منطقه تاریخی موصل را در زمان مناسب به خاک خود الحاق کند. عثمانی موصل را در سال ۱۹۱۸ میلادی از دست داد و بریتانیا کنترل آن بخش را پس از شکست عثمانی در جنگ جهانی اول برعهده گرفت. در سال ۱۹۲۰ میلادی جنگ استقلال ترکیه به نتیجه رسید. در سال ۱۹۲۶ میلادی، ترکیه با امضای معاهده ای از ادعای خود نسبت به موصل چشم پوشی کرد. البته از سال ۱۹۳۴ میلادی ۱۰ درصد از درآمد نفت موصل به مدت ۲۵ سال به خزانه ترکیه سرازیر می شد. این بخش از معاهده در سال ۱۹۸۶ میلادی خاتمه یافت و متوقف شد؛ زمانی که "تورگوت اوزال" نخست وزیر وقت ترکیه با "صدام حسین" به توافق رسید.
زمانی که امریکا در سال ۱۹۹۱ میلادی به عراق حمله کرد، اوزال با رویای احیای زمامداری ترکیه بر موصل تشویق به آغاز کارزاری در این رابطه شد. تمایل مشابهی در "عدنان مندرس" نخست وزیر دیگر ترکیه در سال ۱۹۵۸ میلادی نیز وجود داشت؛ زمانی که عراق به دنبال اتحاد با اردن برآمده بود. مندرس در آن زمان نیرو های اطلاعاتی ترکیه را برای انجام عملیات راهی موصل و کرکوک کرد. پس از حمله امریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی، حزب عدالت و توسعه در راستای افزایش نفوذ خود بر عراق و تضعیف موقعیت ایران در عراق رابطه تجاری خود را با اقلیم کردستان عراق تقویت کرد و به گسترش روابط با ترکمن های عراق و عرب های سنی از طریق "اثیل النجیفی" استاندار سابق نینوا که دوست ترکیه در عراق محسوب می شد پرداخت.
در سال ۲۰۱۴ میلادی، زمانی که اهالی موصل از دست داعش فرار می کردند، حزب عدالت و توسعه داعشی ها را "جوانان خشمگین شورش کرده علیه سیاست های شیعه گرایانه دولت بغداد" توصیف کرد. با این وجود، زمانی که کنترل کنسولگری ترکیه در عراق نیز به دست داعش افتاد، آنکارا متوجه شد باید جلوی پیشروی نیرو های داعش را بگیرد. نیرو های افراطی ۴۹ نفر از جمله کنسول ترکیه را در موصل به مدت بیش از سه ماه گروگان گرفتند. علاوه بر آن، ترکمن ها که ترکیه به آنان به دید متحدان طبیعی به دلیل اشتراکات قومی نگاه می کرد نیز دچار چنددستگی و اختلاف بودند. نکته مهم آن که ترکمن های شیعه روابط شان را با اعراب شیعه که نزدیک به ایران بودند تقویت کرده بودند موضوعی که به نفع ترکیه نبود.
نیرو های ترکیه در موصل برای نقش آفرینی در نزدیکی آن منطقه نیرو های شبه نظامی موسوم به "حشد الوطنی" تحت رهبری "اثیل نجیفی" را مورد آموزش قرار می دهند با این امید که بتوانند روزی کنترل خود را بر کل آن ناحیه اعمال کنند.
از سوی دیگر، دولت ترکیه مخالف حضور و فعالیت شبه نظامیان حشد الشعبی است و در رسانه های خبری مورد حمایت دولت ترکیه از آن گروه تحت عنوان "گروه تروریستی شیعه" یاد می شود. از دید اردوغان تنها اعراب سنی، ترکمن ها و کرد های سنی باید در موصل مستقر باشند و نه شیعیان. اکنون ترکیه در پوشش کمک های بشردوستانه قصد احیای نفوذ خود را بر موصل دارد و ساختمان تازه ای را برای بازگشایی دوباره کنسولگری خود در موصل اجاره کرده است. دولت بغداد، اما تحت فشار جناح های مورد حمایت ایران هنوز با بازگشایی کنسولگری موافقت نکرده است.
نیرو های ائتلاف در سال ۲۰۱۶ میلادی در جریان حمله علیه نیرو های داعش ساختمان کنسولگری ترکیه را نابود کرده بودند. در مقابل، ایران از طریق نیرو های حشد الشعبی نفوذ گسترده ای در موصل پس از سقوط داعش پیدا کرده است.
یک منبع ترکمن در موصل به "المانیتور" می گوید: ترکمن های شیعه، ایزدی ها و سایر اقلیت ها ارزش زیادی برای کمک حشد الشعبی به منظور پایان یافتن نفوذ داعش بر موصل قائل هستند. این موضوع باعث ایجاد فضای لازم به منظور اعمال نفوذ ایران بر موصل شده است. آن کشور اجرای پروژه های اقتصادی را نیز در موصل دنبال می کند. از دید ترکیه، اما حشد الشعبی مشابه پ ک ک است با این تفاوت که وابسته به ایران است. از دید ایران حفظ نفوذ بر موصل مسیر دسترسی تهران به سوریه از طریق مرز عراق و سوریه را باز نگه می دارد. البته در طرف سوریه، مناطق مرزی در کنترل نیرو های دموکراتیک سوریه تحت رهبری کرد ها قرار دارند که مورد حمایت آمریکا هستند. این بدان معناست که ایران اکنون دست بازی در مرز ندارد. ترکیه تاکنون در سیاست خود در حمایت از ترکمن ها موفق نبوده چرا که طیف شیعه ترکمن ها نزدیک به ایران هستند. همچنین، برخی از سیاستمداران محلی سنی در عراق نیز به جای ترکیه ترجیح می دهند با عربستان همکاری کنند. در این بین سنی ها در موصل ممکن است مایل به همکاری با ترکیه باشند، اما همانطور که شکست سیاست های اخیر نشان داد آنکارا برای غلبه بر سد شیعیان به سیاست های فراگیری نیاز دارد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید