صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

برخی تمایل دارند خاتمی به سمت براندازی برود عده‌ای نمی‌خواهند هیچ گشایشی در کشور ایجاد شود

کد خبر 100650 1399-12-11 16:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره ابعاد نامه خاتمی به مقام معظم رهبری گفت: تندروها نمی‌خواهند هیچ گشایشی در کشور ایجاد شود.
برخی تمایل دارند خاتمی به سمت براندازی برود عده‌ای نمی‌خواهند هیچ گشایشی در کشور ایجاد شود


علی صوفی درباره این موضوع  گفت: «من هیچ خبر خاصی از چندوچون نامه آقای خاتمی به مقام معظم رهبری ندارم و تا این لحظه نیز نه در محافل سیاسی و نه از اطرافیان آقای خاتمی هیچ مطلبی درباره محتوای این نامه نشنیده ام و مانند همه مردم در فضای مجازی و رسانه ها از آن مطلع شدم اما به هر حال دفتر آقای خاتمی تلویحا محتوای اندکی از آن نامه را که منتشر شده تأیید کرده و به نظرم به جز همان چیزی که دفتر ایشان عنوان کرده، الباقی همه حدس و گمان است».
آخرین خبرها از رفع تحریم و برجاماو درباره واکنش هایی که به نامه خاتمی ارائه شده است، بیان کرد: «آنچه بعد از انتشار خبر نامه آقای خاتمی برایم جالب بود، واکنش های تند برخی بود. واقعا برایم قابل درک نیست. وقتی در سال76 اصلاح طلبان توانستند دولت را در اختیار بگیرند، جناح راست یا همان اصولگرایان شکست غافلگریانه و سختی را تجربه کردند زیرا واقعیت این بود که اساسا هیچ یک از ما و حتی خود آقای خاتمی هم انتظار نداشت، مردم به این میزان به اصلاح طلبان اقبال نشان دهند. اما نکته جالب این بود که بزرگان اصولگرا بعد از پیروزی آقای خاتمی به شدت معقول رفتار کردند و دیدیم که مجلس پنجم به ریاست آقای ناطق نوری به چه میزان تعامل سازنده ای با دولت اصلاحات داشت. حقیقتا مجلس پنجم که به همه وزرای دولت رأی اعتماد داد، رفتاری درخور انقلاب و مردم ایران از خود نشان داد. واقعا دیدن نوع برخورد اصولگرایان در آن مقطع لذت بخش بود».
این فعال سیاسی ادامه داد: «اما با پایان یافتن دولت آقای خاتمی مشاهده کردیم که طیفی خاص آمدند که همه امیدها را به یأس تبدیل کنند. آنها که حقیقتا از بدنه اصلی جریان اصولگرایی نبودند، شرایطی مانند کابوس بر کشور حاکم کردند و به همه تاختند از خاتمی و هاشمی گرفته تا بزرگان و شیوخ اصولگرایی».
او درباره ارتباط این موضوع با شرایط روز و انتقادهای برخی اصولگرایان به نامه خاتمی اظهار کرد: «همان نیروهای تندرو اکنون وقتی یک شخصیت اصلاح طلب به رهبر انقلاب نامه می نویسند و دغدغه هایش را بیان می کند به خشم می آیند و نمی گویند دلیل خشم شان از نامه ای عادی که یک رئیس جمهور اسبق به رهبر انقلاب نوشته است، چیست؟ آنها نمی گویند اما می شود حدس زد. تندروها نمی خواهند هیچ گشایشی در کشور ایجاد شود. آنها که با بزرگان اصولگرایی راه متفاوتی دارند و به نظر من اصلا اصولگرا نیستند، می کوشند که عرصه چنان تنگ باشند و فقط خودشان یکه تاز باشند؛ می خواهند هیچ اتفاق خارج از کنترل شان رخ ندهد و هیچ صدایی غیراز خودشان شنیده نشود. آنها به شدت دوست دارند که آقای خاتمی و دیگر اصلاح طلبان به سمت براندازی بروند تا نسخه شان را بپیچند و وقتی می بینند که خاتمی هنوز دل در طلب انقلاب دارد و با رهبر انقلاب سخن می گوید، خشمگین می شوند که مبادا دوباره خاتمی و اصلاح طلبان بتوانند جایی در سیاست رسمی داشته باشند».
صوفی در پایان گفت: «شخصیت رهبر انقلاب ریشه در انقلاب اسلامی دارد. ایشان فردی مبارز بوده اند که همیشه در صحنه مبارزه حق علیه باطل حضور داشته اند و به شدت مورد اعتماد امام(ره) بوده اند. ایشان همواره تأکید کرده اند که همه صداها باید شنیده شود و خودشان را متعلق به همه مردم می دانند. مگر ایشان چندسال پیش سخن از ایجاد کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها به میان نیاوردند؟ کرسی های آزاداندیشی برای بیان همه عقاید بود. حتما نگاه ایشان به نیروهای سیاسی بسته نیست و خودشان دوست دارند که نظرات مختلف را بشنوند. مشکل جایی است که برخی با فریادکشیدن می خواهند چنین القاء کنند که رهبری فقط برای آنهاست اما این طور نیست و آقای خاتمی هم رویکردش افراط و تفریط نیست و می داند که می شود با رهبری سخن گفت و امید به ایجاد گشایش داشت».
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید