صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

تپش قلب چگونه درمان می‌شود؟

کد خبر 100707 1399-12-11 18:32
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
قلب نوعی تلمبه است که به وسیله آن خون در کل بدن جریان پیدا می‌کند. این عضو حیاتی در هر تپش تقریباً صد سانتیمتر مکعب خون را در بدن پخش می‌کند.
تپش قلب چگونه درمان می‌شود؟


تپش قلب معمولاً علامت وجود مشکل خطرناکی نیست، اما در بعضی موارد می تواند کمی نگران کننده باشد. از کجا باید تشخیص داد که تپش قلب مشکلی ندارد یا اینکه خطرناک است. در همین ارتباط با دکتر نازیلا نورانی، متخصص قلب و عروق گفت و گویی انجام داده ایم که شرح آن را در ادامه می خوانید:
تپش قلب چیست و چگونه می توان آن را برطرف کرد؟
به طور کلی تپش قلب به تعداد ضربان بالای صد بار در دقیقه گفته می شود. در مواردی که این تعداد تپش بالای هشتاد بار ضربان قلب در دقیقه باشد، ممکن است بیماران نیاز به درمان دارویی داشته باشند. تپش قلب بسته به اینکه از کدام قسمت قلب ایجاد می شود حائز اهمیت است.
اگر علت تپش قلب مربوط به ناحیه دهلیز یا بطن قلب باشد، نیاز به درمان های ویژه دارد. معمولاً تپش قلب هایی که از ناحیه دهلیز و گره سینوسی دهلیزی ایجاد می شوند، خوش خیم تر بوده و عوارض جدی ندارند. تپش قلب هایی که تحت عنوان "تاکی کاردی سینوسی"و برگرفته از ناحیه ضربان ساز سینوسی دهلیزی باشد، معمولاً علل ثانویه مانند کم خونی، مشکلات تیروئیدی، مشکلات ریوی، عفونت ها، کم آبی بدن و استرس و اضطراب در آنها نقش دارد که اصولاً برای درمان تپش قلب درجه اول باید این علل زمینه ایی تحت درمان قرار گیرد.
یک نوع از تپش های قلبی برگرفته از ناحیه دهلیز تحت عنوان "فیبریلاسیون دهلیزی" (AF) است که می تواند عوارض جدی برای بیمار داشته باشد، زیرا به علت نامنظم بودن ضربان ممکن است در داخل قلب لخته ایجاد شود و به نقاط بسیار مهم بدن حرکت کند.
آمبولیزه شدن لخته خونی برای کدامیک از قسمت های بدن بیشترین خطر را دارد؟
بیشترین خطر آمبولیزه شدن برای مغز وجود دارد که طی آن عروق کوچک مغز می توانند درگیر شود و خطر سکته مغزی را برای بیمار داشته باشد. همچنین ارگان هایی مانند چشم، کلیه، شریان اندام ها و تمامی ارگان های بدن در معرض خطر مشکل آمبولی قرار دارند که نیاز به درمان ضد انعقادی و ویژه دارد.
تشخیص و اقدام به موقع برای آمبولیزه شدن لخته خونی بسیار اهمیت دارد. تپش قلب هایی که از ناحیه بطن برگرفته می شود، معمولاً بدخیم تر بوده و چنانچه تپش های "تاکی کاردی بطنی" و "فیبریلاسیون بطنی" بیشتر از سی ثانیه طول بکشد، چون باعث اختلال پمپاژ قلب و خونرسانی به مغز و در نتیجه کاهش هوشیاری و ایست قلبی می شود.
متأسفانه این پدیده عوارض جدی و جبران ناپذیری خواهد داشت مخصوصاً اگر بیشتر از چهار دقیقه طول بکشد. حتی اگر اقدامات احیا انجام شود احتمال آسیب به سلول های خاکستری مغز که به کاهش اکسیژن بسیار حساس هستند، وجود دارد و باید برای آن درمان اورژانسی انجام شود.
تپش قلب چگونه تشخیص داده می شود؟
در مرحله اول مشکل تپش قلب با گرفتن نوار قلب تشخیص داده می شود. در مرحله بعد باید برای تعیین مشکلات ساختمانی قلب، اکوکاردیوگرافی انجام شود که می تواند علت تپش قلب را نشان دهد. گاهی اوقات برای تشخیص نوع تپش قلب لازم است هولتر مانیتورینگ انجام شود، به صورتی که دستگاهی به بیمار وصل می شود که ضربان قلب را در حین کار، هنگام انجام کارهای روزانه، استراحت و فعالیت در بازه زمانی ۲۴ ساعت، ۴۸ ساعت و حتی یک هفته در نظر گرفته می شود. با بررسی این هولتر نوع تپش قلب و مشکل اصلی بیمار برای شناسایی شده و در مواردی که فواصل بین حملات تپش قلب و مشکل تپش قلب به صورت حمله ای زیاد باشد، انجام هولتر دوهفته ای نیز برای تشخیص آن دشوار است زیرا احتمال دارد بیمار هر یک ماه یکبار و یا هر دو ماه یک بار دچار مشکل تپش شود.
آیا به کمک آنژیوگرافی می توان تپش قلب را درمان کرد؟
یکی از انواع تپش قلب که به صورت حمله ای بوده و شایع است "پی اس پی تی" نام دارد که اصلاح صحیح آن به معنای وجود یک راه اضافی و فرعی در قلب است که در بیشتر بیماران تحت عنوان وجود یک رگ اضافی در قلب مطرح می شود. در واقع رگ اضافی در قلب این بیماران وجود ندارد، بلکه در سیستم ضربانی و هدایتی قلب آنها یک راه هدایتی فرعی وجود داشته که علاوه بر اینکه ضربان از مسیر نرمال خود در داخل قلب هدایت می شود، از یک راه فرعی نیز این هدایت صورت می گیرد. این موضوع باعث می شود تعداد ضربان قلب به دو یا سه برابر و حتی بیشتر برسد.
اگر با نوار قلب و هولتر این مشکل تشخیص داده شود، در مرحله نخست می توان با درمان دارویی بیماری را کنترل کرد. در مرحله بعد اگر بیماری با دارو قابل کنترل نبود، درمان اصلی آن سوزاندن یا از بین بردن راه هدایتی اضافی است که در شرایطی شبیه آنژیوگرافی برای بیمار انجام می شود و کمک زیادی به بهبود شرایط او می کند.
 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید