صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

اعمال رویکرد سختگیرانه برای تأیید استطاعت جسمی زائران حج آتی

کد خبر 100708 1399-12-11 18:40
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از اعمال رویکرد سختگیرانه برای تأیید استطاعت جسمی زائران کشورمان در حج آتی خبر داد.
اعمال رویکرد سختگیرانه برای تأیید استطاعت جسمی زائران حج آتی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، سید علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در ابتدا درباره گسترش فعالیت‌های مرکز پزشکی درون ساختمان سازمان گفت: با توجه به تعامل مناسب مرکز پزشکی و سازمان حج و زیارت و از طرفی تسهیل امور خدمات رسانی به زائران، با عنایت ریاست محترم سازمان حج و زیارت و به منظور افزایش کیفیت خدمات رسانی، فضای گسترده‌تری در اختیار مرکز قرار گرفت.
وی افزود: تقریباً از تمامی واحدهای مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر شامل واحد حج و عمره، عتبات، دبیرخانه و.... در دفتر سازمان حج و زیارت کشور مستقر شده و شرایط خوبی برای پاسخگویی هرچه بهتر به زائران و خدمات رسانی فراهم است.
مرعشی درباره ادامه بحران کرونا در دنیا و تأثیرات آن در اعزام حجاج و تمهیدات اندیشیده از سوی کارشناسان کشورمان در این رابطه گفت: سال گذشته دستورالعملی تهیه شد تا امکان ارائه خدمت مناسب توأم با سلامت را داشته باشیم که در همین راستا از نظرات همکاران مرکز پزشکی، وزارت بهداشت و سازمان حج و زیارت کمک گرفتیم.
تدوین و ترجمه دستورالعمل بهداشتی برای حجاج کشورمان
وی با بیان اینکه در حج گذشته عربستان اجازه حضور حجاج کشورهای مختلف به داخل عربستان را نداد و عملاً این دستورالعمل تدوین شده اجرایی نشد، گفت: در حال حاضر این دستورالعمل به زبان عربی و انگلیسی ترجمه شده و در اختیار سازمان حج و زیارت قرار دارد تا هم زائران کشورمان استفاده نمایند و هم اینکه در صورت تمایل سایر کشورهای اسلامی در اختیار آنان قرار گیرد.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در خصوص دستورالعمل تدوین شده عنوان کرد: این پروتکل هم برای شرایط خاص از جمله بهداشت آشپزخانه، هتل، تردد در شهر، تردد در مکان‌های زیارتی، انواع مراقبت‌های بهداشتی و ضدعفونی و....و هم اینکه برای زمان قبل از اعزام یعنی تأیید استطاعت جسمی و رفت و بازگشت زائران تدارک دیده شده است.
بحران‌های ویروسی را پشت سرگذاشته ایم
وی با اشاره به تجارب مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در سالهای گذشته افزود: ما بحران‌هایی همانند ابولا، سارس، آنفولانزا و.... را پشت سرگذاشته ایم و به طور قطع در بحران کووید ۱۹ نیز بر اساس تمهیدات بهداشتی برای زائران، شاهد کمترین مشکلی خواهیم بود.
به گفته مرعشی، دستورالعمل تدوین شده در بحران کرونا بر اساس تجارب سالهای قبل و وضعیت جسمی زائران و زیر نظر کارشناسان مجرب تهیه و تدوین شده که بخشی از آن مربوط به قبل از اعزام و در زمان تأیید استطاعت جسمی متقاضیان است.
رویکرد سختگیرانه نسبت به اعزام بیماران قلبی، ریوی و نقص سیستم ایمنی
وی افزود: بخشی از این دستورالعمل که برای حج گذشته بوده و به طور قطع در حج آتی نیز بعد از ارائه دستورالعمل‌های بهداشتی کشور میزبان، از سوی کارشناسان مرکز بروز رسانی خواهد شد، شامل ممانعت از اعزام بیماران قلبی و ریوی و بیماران دارای نقص سیستم ایمنی بوده که به طور قطع امسال هم در صورت اعزام رویکرد سختگیرانه ای مدنظر خواهیم داشت.
عدم ارسال دستورالعمل‌های بهداشتی کشور میزبان
مرعشی تصریح کرد: دستورالعمل بهداشتی کشور میزبان که به عنوان یک رویکرد مرجع در موضوع پزشکی حج محسوب می‌شود هنوز برای هیچ یک از کشورهای مهمان ارسال نشده اما در هر صورت همه شرایط همانند تولید واکسن، بهبود کنترل بیماری، درمان‌های به موقع و … نیز مدنظر قرار دارد.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در خصوص احتمال تزریق واکسن کرونا در صورت برگزاری حج تمتع ۱۴۰۰ گفت: چندی قبل نشستی بین رئیس سازمان حج و زیارت و وزیر بهداشت برگزار شد که نمکی بابت تأمین واکسن حجاج کشورمان قول مساعد خود را اعلام کردند.
تأیید استطاعت جسمی متقاضیان به صورت سختگیرانه
مرعشی درباره اینکه آیا در اعزام موضوع سن افراد مدنظر خواهد بود یا خیر و اینکه برای زمان اعزام و بازگشت چه تمهیداتی اندیشیده می‌شود که از شیوع دوباره ویروس جلوگیری شود، گفت: با توجه به اینکه بیماری هنوز کامل کنترل نشده است مجبوریم شرایط سختگیرانه‌تری برای زمان قبل از اعزام یعنی تأیید استطاعت جسمی در نظر بگیریم؛ در رابطه با زمان اعزام و بازگشت نیز نشست‌های مختلفی با همکاران در وزارت بهداشت و سایر دست اندرکاران برگزار کرده ایم که نتایج خوبی کسب کرده ایم.
وی افزود: درخصوص میانگین سنی هم قطعاً ابتدا منتظر آن دستورالعمل کشور میزبان هستیم که به عنوان پایه در بحث بهداشتی حج تمتع مطرح است اما در هر صورت اگر چنین دستورالعملی منتشر نشود ما بر اساس دستورالعمل تدوین شده، تمهیداتی را برای افراد مختلف به ویژه در حوزه استطاعت جسمی یا شرایط بیماران در نظر می‌گیریم.
مرعشی اظهار کرد: برخی عدم تأیید استطاعت جسمی افراد، به صورت موقت و برخی دائمی است که بدون شک با توجه به استمرار شرایط کرونا و برای حفظ سلامت خود زائران ما نیز امسال شرایطی مبتنی بر دستورالعمل‌های تدوین شده خواهیم داشت.
وی تاکید کرد: معاینات زائران برای تأیید استطاعت جسمی همه ساله در ایام حج تمتع به صورت جدی مدنظر بوده اما این معاینات در حج تمتع آتی به سبب شرایط موجود جدی تر و سختگیرانه تر خواهد بود.
تغییر در آموزش‌های بهداشتی و پزشکی به حجاج
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در خصوص موضوع آموزش و رعایت نکات پیشگیری از سوی زائران گفت: شاید بسیاری زائران به دلیل شرایط زندگی، دسترسی به فضای مجازی و اطلاعات کافی نداشته باشند بنابراین آموزش از طریق تهیه کلیپ‌ها و فیلم‌های آموزشی را همانند سالهای قبل مدنظر قرار داده ایم و همچنین با توجه به تعطیلی کلاس‌ها و نبود فضای پخش کلیپ‌ها، از رسانه ملی هم در این حوزه بیشتر بهره می‌گیریم.
وی اهتمام به آموزش در پیشگیری از بیماری‌ها را ضروری دانست و تاکید کرد: نمونه بارز این آموزش به زائران را در سالهای گذشته و در زمان بروز آنفولانزا شاهد بودیم که با رعایت دستورالعمل‌ها و توجه به آموزش‌ها، نتیجه بسیار موفقیت آمیزی را شاهد بودیم.
مرعشی افزود: امیدواریم امسال نیز با توجه به آموزش‌های مناسب، عملکرد مناسبی را در حوزه پیشگیری و ممانعت از رشد ویروس در میان زائران مان شاهد باشیم.
وی در خصوص موضوع ارسال دارو نیز اظهار کرد: با وجود شرایط سختی که وجود دارد برنامه ریزی های لازم در این خصوص انجام گرفته و نگرانی وجود ندارد.
حضور کادر درمانی حاذق و با تجربه برای حج آتی
وی خصوص میانگین سنی و تجربه پزشکان برای حج آتی گفت: در حج آتی از تیمی با تجربه و حاذق بهره می‌گیریم تا بدون هرگونه مشکل و به صورت هماهنگ به پیش رویم.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تاکید کرد: در پایان همه زائران را به رعایت اصول بهداشتی دعوت می‌کنم و بر رعایت نکات ضروری بهداشتی در زمان قبل از اعزام، حین حضور در سرزمین وحی و زمان بازگشت دعوت خواهم کرد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید