صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

صفر تا صد یک بیماری روانی عجیب کنجکاوی بیمارگونه چیست؟

کد خبر 100745 1399-12-11 21:32
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
بسیاری از انسان‌ها نوعی کنجکاوی بیمارگونه دارند و شیفته چیز‌هایی مانند خطر، مرگ و انزجار هستند و این کنجکاوی از نیاکان ما نشأت می‌گیرد.
صفر تا صد یک بیماری روانی عجیب کنجکاوی بیمارگونه چیست؟


همه ما بعضی وقت ها این حس را داشتیم «من نمی خواهم نگاه کنم، اما نمی توانم جلوی خودم را بگیرم!»، این می تواند درباره دیدن یک لاشه ماشین هنگام رانندگی در بزرگراه، آخرین مستند منتشر شده از جرایم واقعی در تلویزیون و یا صحبت یک دوست درباره یک شبح در ساختمانی قدیمی باشد. ما به خود می گوییم که نمی خواهیم نگاه کنیم، نمی خواهیم گوش دهیم و نمی خواهیم بدانیم؛ با این وجود باز هم نگاه می کنیم، گوش می دهیم و اطلاعات را جستجو می کنیم.
ما معمولاً نمی خواهیم نگاه کنیم؛ زیرا می ترسیم آن چه می بینیم خوشایند نباشد. این در مورد فیلم های ترسناک نیز صدق می کند. فیلم ناگهان صحنه ای ترسناک نشان می دهد و قاتل در صفحه نمایش ظاهر می شود. نیمی از مخاطبان با وحشت چشمان خود را می پوشانند، در حالی که نیمی دیگر خیره به صفحه نگاه می کنند. با این حال، حتی افرادی که چشم هایشان را می پوشانند، هر از گاهی از بین انگشتانشان قاتل را تحت نظر می گیرند.
چرا ما این کار را می کنیم؟ چرا ما خود را در معرض دنیا های خیالی ترس و اضطراب قرار می دهیم و این چگونه به چیز هایی مانند کنجکاوی درباره تصادف ماشین ها در بزرگراه ارتباط دارد؟
لاشه اتومبیل
بیایید با شرایط واقعی شروع کنیم. داستان لاشه اتومبیل کمی قدیمی و خسته کننده است؛ اما مثال خوبی است؛ زیرا چیزی است که تقریباً همه تجربه کرده اند و به طور شهودی می توانند آن را درک کنند. این تقریبا برای همه صدق می کند که شما نمی خواهید در تصادف فردی آسیب ببیند و امیدوار نیستید کسی در لاشه ماشین جان خود را از دست بدهد؛ اما اگر این اتفاق افتاده باشد، شما احساس می کنید که باید به آن صحنه نگاه کنید.
دلیلش این است که دنیای اجداد ما مکان خطرناکی بود. جهان امروز نیز می تواند خطرناک باشد، اما حتی ابتدایی ترین روش های درمانی که امروزه در دسترس ما هستند، می توانند شدت آسیب را به طرز قابل توجهی کاهش دهند. اگر ۱۰ هزار سال پیش (یا حتی ۱۰۰ سال پیش) زخمی می شدید، احتمال زنده ماندن شما بسیار کمتر از امروز با این همه دارو های مدرن بود. حتی اگر از دست دادن خون شما را نمی کشت، ممکن بود یک عفونت کار را تمام کند. این امر باعث می شد تا مردم تا جایی که امکان داشت از خطر دوری کنند.
هر چند برای جلوگیری از خطر، ابتدا باید آن را شناسایی کرد. هرچه بیشتر درباره چیزی بدانید، بهتر می توانید آن را پیش بینی کنید و هر چه بهتر بتوانید آن را پیش بینی کنید، در صورت وقوع، بهتر می توانید با عواقب آن کنار بیایید.
این جا جایی است که کنجکاوی وارد می شود. من نمی خواهم خودم در یک لاشه ماشین باشم تا بفهمم تصادف یک ماشین چقدر بد است. من هم چنین نمی خواهم دیگران در لاشه ماشین باشند، اما اگر این اتفاق بیفتد، من می خواهم بدانم که اوضاع چقدر بد است. این می تواند روی تصمیمات و رفتار من در این شرایط تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر صحنه لاشه اتومبیل وحشتناک باشد، ممکن است باعث شود سرعت خود را کم کنیم و یا در بقیه روز بیشتر احتیاط کنیم تا احتمال وقوع این اتفاق برایمان کاهش یابد؛ اما اگر اتفاق، فقط خراش پیدا کردن گلگیر باشد، ممکن است خیلی بر رفتار رانندگی ما تأثیر نگذارد.
سیر تا پیاز کنجکاوی بیمارگونه
نکته اصلی کنجکاوی بیمارگونه این است: پیامد های انواع تهدید ها در ذهن ما اثر گذاشته و رفتار ما را در پاسخ به موقعیت های "بیمارگونه" تحت تأثیر قرار داده است. این امر منجر به این شده که اکثر ما کنجکاوی های بیمارگونه را داشته باشیم.
این گرایش روانشناختی بار ها و بار ها در مقیاس های بزرگ رفتار انسانی نیز ظاهر شده است. بازی های گلادیاتور رومی ها، مرگ و فداکاری در آیین ها و مراسم ها، تماشای اعدام های عمومی، طرفداران عظیم ژانر های جرایم واقعی و ترسناک. هر یک از این پدیده ها نشان دهنده تمایل انسان به کنجکاوی بیمارگونه است.
دشمنان خود را نزدیک نگه دارید
بهترین راه برای جلوگیری از عواقب یک تهدید، اجتناب از آن نیست. اجتناب ممکن است یک یا دو بار شما را نجات دهد، اما روش خوبی برای مقابله با مشکلات آینده نیست. بهتر است ابتدا در مورد تهدید یاد بگیرید و با آن آشنا شوید. از این طریق می توانید نحوه شناسایی، اجتناب یا مقابله با آن را در آینده بدانید.
کنجکاوی بیمارگونه، یک ایده ساده است که به مایکل کورلئونه در فیلم پدرخوانده ۲ (و گاهی اوقات استراتژیست مشهور نظامی چینی، سان تزو) نسبت داده می شود: دوستان خود را نزدیک نگه دارید، اما دشمنان خود را نزدیک تر.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید