مهران محمدی امین

حفاظت از محیط زیست هفته محیط زیست اداره کل محیط زیست استان تهران همزمان با گرامیداشت هفته محیط زیست ۳ پروژه محیط

1402\03\17 15:26:03


افتتاح ۳ پروژه محیط زیستی در پایتخت

همزمان با گرامیداشت هفته محیط زیست ۳ پروژه محیط زیستی افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، علیرضا رحمتی با اشاره به اینکه حدود ۷۰۰ واحد بزرگ صنعتی در شهر تهران فعالیت دارند و عمدتاً واحدهایی هستند که از دهه ۴۰ و ۵۰ در این محدوده مشغول فعالیت هستند، افزود: به واحدهایی که امکان بهینه سازی فرآیند خود مطابق با استانداردهای محیط زیستی را دارند فرصت داده می‌شود تا نسبت به اصلاح فرآیند برای ادامه فعالیت خود اقدام کنند.

وی با بیان اینکه اگر در مهلت اعطایی نسبت به اصلاح فرآیند و رساندن آن به استانداردهای محیط زیستی اقدامی صورت نگیرد ضمن ابلاغ اخطاریه، پیگیری قضائی در خصوص واحدهای آلاینده انجام خواهد شد، گفت: با توجه به اینکه بر اساس ضوابط جدید استقرار صنایع، این واحدها باید به خارج از حریم شهر منتقل شوند، با سختگیرانه ترین استانداردهای محیط زیستی و به صورت مستمر تحت نظارت و پایش محیط زیست قرار دارند. رحمتی در خصوص سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی شرکت طیف سایپا که در حوزه رنگ خودرو فعالیت دارد، اظهار داشت: با راه اندازی این تصفیه خانه پساب صنعتی که مجهز به تکنولوژی پیشرفته‌ای است، پساب خط رنگ این شرکت را که غلظت شیمیایی بالای داشته و تجزیه پذیری پایینی دارد، به استاندارد محیط زیست می‌رساند و خروجی این سیستم دوباره باز چرخانی شده و در فرآیندهای صنعتی و آبیاری فضای سبز شرکت قابل استفاده خواهد بود. رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران ادامه داد: وقتی تصفیه پساب در مجموعه‌های صنعتی انجام می‌شود، آب با کیفیت استاندارد در خود مجموعه استفاده می‌شود و ضمن اینکه در مصرف آب صرفه جویی و محیط زیست نیز حفظ می‌شود، این باز چرخانی آب بازگشت سرمایه را برای آن واحد صنعتی در پی خواهد داشت.

تبلیغات
سایت تبلیغ و آگهی
سایت تبلیغ و آگهی

SearchBiz ارائه اطلاعات جامع در مورد فروش، اجاره، مشاوره و اجرا، تعمیرات و سرویس در حوزه صنعت و تولید در کشور.

وی با بیان اینکه به استناد قانون واحدهای بزرگ صنعتی که مشمول انجام مطالعات ارزیابی محیط زیستی هستند ملزم به نصب سیستم پایش برخط بوده و بقیه واحدها در راستای مسئولیت اجتماعی و بالا بردن راندمان محیط زیستی خود می‌تواند به این سیستم تجهیز شوند، بیان داشت: سیستم تصفیه پساب شرکت ساپکو با حجم ۲۰۰ هزار لیتر در شبانه روز با لجن فعال و هوادهی عمقی و در مجموعه کاملاً بسته تصفیه می‌شود و خروجی آن مطابق با استانداردهای محیط زیستی است. رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه شرکت مالیپل سایپا نیز با توجه به اینکه در حوزه ریخته گری فعالیت داشته و در طول فرآیند، ذرات گرد و غبار وارد هوا شده و آلودگی هوا ایجاد می‌کند، گفت: حدود ۱۲۰۰ فیلتر در خروجی دودکش‌های این مجموعه نصب شده و به سیستم پایش آنلاین نیز تجهیز شده و با پایش های صورت گرفته خوشبختانه خروجی دودکش‌های این مجموعه صنعتی مطابق با استانداردهای محیط زیستی است. رحمتی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه نگاه محیط زیست در خصوص واحدهای صنعتی نگاهی تعاملی است، افزود: در کلان شهری مانند تهران، آلودگی هوا، مشکلات پساب و تبعات آلودگی‌ها در حوزه محیط زیست خط قرمز ماست، اما سعی بر این شده است در خصوص مشکلات واحدهای صنعتی به صورت تعاملی و در قالب کارگروه‌های تخصصی این مشکلات با پیگیری مدیران مجموعه‌ها رفع شود.

وی تصریح کرد: بر اساس قوانین جدید صنایع آلاینده باید به صورت فصلی اعلام شوند ولی با توجه به حجم وسیع صنایع در تهران و عدم امکان پایش همه واحدها، به دنبال تقویت سیستم پایش محیط زیست هستیم تا بتوانیم پایشی مستمر بر تمام واحدهای صنعتی تهران در هر فصل داشته باشیم. گفتنی است در این مراسم سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی شرکت طیف سایپا با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال، سیستم پایش آنلاین شرکت مالیبل سایپا با اعتبار ۳ میلیارد ریال و سیستم پایش آنلاین پساب تصفیه خانه شرکت ساپکو با اعتبار ۱۱ میلیارد ریال افتتاح شد و به بهره برداری رسید.. .


بازنشر از : مهر

حفاظت از محیط زیست

هفته محیط زیست

اداره کل محیط زیست استان تهران