مهران محمدی امین

1402\06\27 21:49:25


مبارزه با قاچاق حیات وحش به صورت زنده و تاکسی درمی ۷ باند قاچاق حیوان شناسایی و منهدم شد

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: مبارزه با قاچاق حیات وحش به جد در دستور یگان حفاظت محیط زیست قرارگرفته است.

سرهنگ جمشید محبت خانی اظهار کرد:یکی از موضوعاتی که در دستور وظایف یگان حفاظت محیط زیست قرارگرفته مبارزه با قاچاق حیات وحش به صورت زنده و تاکسی درمی است.

در هر دو حالت جا به جایی حیات وحش جرم محسوب می‌شود و محیط بان‌ها با این موضوع مقابله می‌کنند. در ۵ ماه اخیر به صورت داخلی و خارجی (خارج کردن از کشور) به صورت زنده و تاکسی درمی در فضای مجازی ۷ باند قاچاق حیوان را شناسایی و منهدم کردیم.

محبت خانی گفت: در بحث فروش حقیقی نیز در کنار مرزبانی نیروی انتظامی حدود ۱۷ مورد دستگیری داشتیم که ۵ مورد تاکسی درمی بوده و ۱۲ مورد حیوانات زنده بوده اند. دو مورد نیز قاچاق به خارج از کشور داشتیم که شامل پرنده‌های شکاری می‌شود.

این نوع فروش مورد علاقه کشور‌های عربی و خلیج نشین هاست، زیرا برای این نوع حیوانات پول بسیار خوبی می‌دهند. به همین دلیل است قاچاقچیان به این مورد علاقه بیشتر نشان می‌دهند.

 فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور بیان کرد:محیط بانان به طور دائمی در حال رصد و بررسی این موارد در فضای مجازی و حقیقی بوده و به کمک مقام‌های نظامی و امنیتی اقدامات لازم برای مقابله با هرگونه جرم در این زمینه انجام خواهند داد. 

تبلیغات
فروش چراغ ریسه سیم و کابل و کلید و پریز
فروش چراغ ریسه سیم و کابل و کلید و پریز

لاله زار24 ارائه محصولات برق و روشنایی ساختمان از قلب بازار لاله زار برای سراسر کشور است. - فروش چراغ ریسه سیم و کابل و کلید و پریز - لاله‌زار - برق ساختمان

او از مردم درخواست کرد: مردم نیز هر موردی در زمینه قاچاق حیات وحش مشاهده کردند می‌توانند با محیط زیست استان خود تماس گرفته و موضوع را اطلاع دهند. سامانه ۱۵۴۰ به صورت شبانه روزی نیز آماده دریافت گزارشات مردمی است.

نقش محیط بانان در زمینه دفاع از حیوانات

محبت خانی بیان کرد:محیط بان ضابط خاص دادگستری در حوزه شرح وظایف خود بوده و یکی از این وظایف آن‌ها حفظ حیات وحش است.

به طور کلی برای هرگونه جانوری یک جرم متناسب با آن گونه مشخص شده است و درکنار این جریمه حبس نیز برای مجرم درنظر گرفته می‌شود. در این میان محیط بان می‌تواند با مشاهده جرایم در زمینه حیات وحش به موضوع ورود کرده و در صورت غیر مشهود بودن می‌تواند با دریافت دستور از مقام قضایی نسبت به پیگیری موضوع اقدام کند.

موضوع قاچاق کاهش یافته یا تغییری نکرده؟

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت:آمار‌های ما حاکی از این است که وضعیت شکار‌های غیرمجاز کمتر شده و علت آن صرفا حضور محیط بان نیست و مردم و رسانه‌ها نیز در این میان بسیار موثر بودند. حساسیت مردم به موضوعات محیط زیستی بسیار بالا رفته و این موضوع بر کاهش شکار غیرمجاز تاثیر داشته است.

آمار‌ها در زمینه قاچاق نیز نشان می‌دهد این موضوع کاهش پیدا کرده است.

. .


بازنشر از : منبع: باشگاه خب