مهران محمدی امین

نعمان کورتولموش ترکیه رجب طیب اردوغان انتخابات ترکیه «نعمان کورتولموش» نماینده

1402\03\17 21:37:19


«نعمان کورتولموش» رییس مجلس ترکیه شد

«نعمان کورتولموش» نماینده استانبول از حزب عدالت و توسعه به عنوان رئیس پارلمان ترکیه انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تی‌ آر تی، رسانه‌ های ترکیه اعلام کردند «نعمان کورتولموش» معاون رجب طیب اردوغان در حزب عدالت و توسعه رییس پارلمان جدید ترکیه شده است.

معاون رجب طیب اردوغان در حزب عدالت و توسعه که نماینده استانبول در پارلمان این کشور به شمار می آید، امروز چهارشنبه در جلسه مجمع عمومی به عنوان رییس پارلمان ترکیه انتخاب شد. دوره جدید پارلمان ترکیه که از هفته گذشته فعالیت خود را آغاز کرد، تا امروز توسط رییس و هیات رییسه موقت اداره می شد. دیروز سه شنبه اعلام شده بود که برای انتخاب رئیس پارلمان در مجمع عمومی رأی‌ گیر می‌ شود و هر نامزدی که بتواند در ۲ دور رای گیری، از ۶۰۰ رأی نمایندگان ۴۰۰ رای و یا بیشتر کسب کند، رییس پارلمان خواهد شد و در صورت عدم دستیابی به این میزان رأی، اکثریت ساده برای انتخاب رئیس مجلس در دور سوم کافی است.

انتخابات پارلمانی ترکیه هم‌ زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴ ماه می (۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) برگزار شد و مردم ترکیه ۶۰۰ نماینده پارلمان این کشور را انتخاب کردند. آخرین نتایج از تعداد کرسی‌های پارلمان ترکیه نیز به شرح ذیل است: حزب عدالت و توسعه (اردوغان) ۲۶۶ حزب جمهوری خلق (قلیچداراوغلو) ۱۶۸ حزب سبز و آینده چپ ۶۲ حزب جنبش ملی گرا ۵۱ حزب خوب ۴۴ حزب رفاه نو ۵ حزب کارگران ترکیه ۴. .


بازنشر از : مهر

نعمان کورتولموش

ترکیه

رجب طیب اردوغان

انتخابات ترکیه