مهران محمدی امین

1402\03\31 17:49:05


جنگی خشن و بی‌رحم در شرق و جنوب اوکراین جریان دارد

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید پیش‌شرط واشنگتن برای حمایت از مذاکرات صلح بین اوکراین روسیه را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاح سفید می‌گوید که واشنگتن تنها از مذاکراتی بین مسکو و کی‌یف حمایت می‌کند که با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی اوکراین آغاز شود.

کربی در نشستی مطبوعاتی گفت: در جنگ اوکرین و روسیه، مقامات آمریکا تنها از رویکرد ولودیمیر زلنسکی(رئیس جمهور اوکراین) درباره صلح عادلانه حمایت می‌کنند. وی افزود: هرگونه مذاکره تنها زمانی قابل پذیرش است که معتبر و پایدار باشد؛ بدان معنا که باید برپایه باور به تمامیت حاکمیتی و ارضی اوکراین و دست کم با بحث درباره پیشنهاد ۱۰ بندی زلنسکی شروع شود. رئیس جمهور اوکراین ماه‌هاست که در حال تبلیغ طرح صلح به اصطلاح ۱۰ ماده‌ای خود است؛ طرحی که در بندهایش به خروج نیروهای روس از قلمرو اوکراین، پرداخت غرامت به کی‌یف و تسلیم شدن برابر محاکم به اتهام جنایات جنگی اشاره شده است.

زلنسکی می‌گوید که او خواستار برگزاری یک اجلاس صلح جهانی بدون حضور روسیه است تا این ابتکار خود را به بحث بگذارد. با این حال، هنوز تاریخی برای این اجلاس مشخص نشده است. روسیه این طرح را «غیرقابل قبول» خوانده و با رد آن تاکید کرده که طرح مذکور، از واقعیت میدان نبرد چشم پوشیده و عملا نشانه‌ای مبنی بر عدم تمایل کی‌یف برای حل بحران از طریق دیپلماتیک است و این موضوع هیچ راهی برای مسکو باقی نمی‌گذارد جز ادامه عملیات نظامی و تحقق اهداف از طریق توسل به ارتش.

کربی مدعی است که آمریکا به عنوان حامی اصلی اوکراین، «خواستار پایان جنگ است. خواسته ما این است که جنگ همین امروز تمام شود و برای این مقصود، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه باید کار درست را کرده ونیروهایش را خارج کند.» وی افزود: مشخصا، او این کار را نمی‌کند و نیروهایش را افزایش می‌دهد و در نتیجه، جنگی کاملا خشن و بی‌رحم در شرق و جنوب اوکراین جریان دارد. اوکراین اوایل ژوئن ضدحملاتش علیه روسیه را آغاز کرد.

با این حال، مسکو تاکید کرده که نیروهای کی‌یف تاکنون دستاورد چشمگیری نداشته و علاوه بر این، چه از حیث نیروی انسانی و چه از لحاظ تجهیزات، تلفات سنگینی را متحمل شده‌اند. وزارت دفاع روسیه هفته گذشته برآورد کرد که در جریان ضدحمات ناموفق کی‌یف از ابتدای ژوئن، حدود ۷هزار و ۵۰۰ نیروی اوکراین کشته شده‌اند.. .


بازنشر از : مهر

واشنگتن

وزارت دفاع روسیه

ایالات متحده امریکا

ولودیمیر زلنسک