مهران محمدی امین

آفریقای جنوبی روسیه ولادیمیر پوتین اوکراین دفتر ریاست جمهوری روسیه در بیانیه‌ای

1402\03\17 21:37:20


دیدار هیئتی از رهبران آفریقایی با «پوتین» درباره حل مناقشه اوکراین

دفتر ریاست جمهوری روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: پوتین و رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی درباره مسائل مربوط به ابتکار آفریقا برای یافتن راه هایی برای حل و فصل مناقشه اوکراین گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) امروز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز چهارشنبه با «سریل رامافوزا» (Cyril Ramaphosa) رئیس جمهور آفریقای جنوبی در تماسی تلفنی گفتگو کرد.

در بیانیه صادره از سوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در این ارتباط آمده است: پوتین و رئیس جمهور آفریقای جنوبی در تماسی تلفنی درباره مسائل مربوط به ابتکار آفریقا برای یافتن راه هایی برای حل و فصل مناقشه اوکراین گفتگو کردند. بیانیه کرملین در این خصوص اضافه می کند: رئیس جمهور روسیه به زودی با هیئتی از رهبران آفریقایی دیدار خواهد کرد تا درباره حل و فصل مناقشه در اوکراین گفتگو کنند. «سیریل رامافوزا» پیشتر در کنفرانس خبری مشترک با «لی هسین لانگ» نخست وزیر سنگاپور تاکید کرده بود: در گفتگو با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌ جمهور اوکراین، پیشنهاد اعزام هیأتی از سران کشورهای آفریقایی به مسکو و کی‌یف را مطرح کردم که هر دو رئیس‌جمهور با آن موافقت کردند.

این هیأت متشکل سران زامبیا، سنگال، کونگو، اوگاندا، مصر و آفریقای جنوبی خواهد بود که قرار است در پایتخت‌های روسیه و اوکراین با رؤسای جمهور این دو کشور در زمینه صلح کنند. رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی تصریح کرد که پوتین و زلنسکی با آغاز تلاش‌ها در این زمینه با حضور سران آفریقایی موافقت کرده و این مساله به اطلاع «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل و دفتر اتحادیه آفریقا نیز رسیده است. رامافوزا اضافه کرد که برخی سران آفریقایی این دیدگاه را داشته‌اند که باید از سوی آفریقا پیشنهادی در راستای پایان دادن به جنگ اوکراین مطرح شود.

رسانه‌های روسی پیش از این اعلام کرده بودند که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در تماس تلفنی با همتای آفریقای جنوبی خود، با پیشنهاد تشکیل هیأتی از سران آفریقایی برای گفتگو درباره پایان دادن به جنگ اوکراین موافقت کرده بود. رئیس‌جمهور روسیه در جریان این مکالمه تاکید کرده بود که مسکو هرگز مانع پیشبرد روند دیپلماتیک در ارتباط با پایان دادن به شرایط جنگی، نشده است.. .


بازنشر از : مهر

آفریقای جنوبی

روسیه

ولادیمیر پوتین

اوکراین