مهران محمدی امین

لوله اگزوز شما خراب است؟ چگونه علائم خرابی اگزوز را تشخیص دهیم مجموعه: اصول تعمیر و نگهداری خودرو نشانه های خرابی اگزوز آیا می دانید مهم ترین نشانه های خرابی لوله

1402\03\05 09:18:10


لوله اگزوز شما خراب است؟ چگونه علائم خرابی اگزوز را تشخیص دهیم

لوله اگزوز شما خراب است؟ چگونه علائم خرابی اگزوز را تشخیص دهیم مجموعه: اصول تعمیر و نگهداری خودرو نشانه های خرابی اگزوز آیا می دانید مهم ترین نشانه های خرابی لوله اگزوز چیست؟یکی از مهم ترین سیستم های خودرو لوله ی اگزوز آن است. لوله اگزوز در واقع وظیفه ی کنترل انتشار انواع آلاینده های تولیدی از خودرو به جو را دارد

لوله اگزوز شما خراب است؟ چگونه علائم خرابی اگزوز را تشخیص دهیم مجموعه: اصول تعمیر و نگهداری خودرو نشانه های خرابی اگزوز   آیا می دانید مهم ترین نشانه های خرابی لوله اگزوز چیست؟ یکی از مهم ترین سیستم های خودرو لوله ی اگزوز آن است.

لوله اگزوز در واقع وظیفه ی کنترل انتشار انواع آلاینده های تولیدی از خودرو به جو را دارد. همچنین لوله اگزوز از ورود گازهای خطرناک به داخل اتاق خودرو جلوگیری می کند. به همین دلیل خراب بودن این قطعه ی حساس، باعث صدمات زیادی به سرنشینان خودرو می شود.

در این مطلب از قصد داریم در خصوص مهم ترین علائم خرابی اگزوز صحبت کنیم. مهم ترین دلایل خرابی اگزوز و علائم آن چیست؟ خرابی اگزوز خودرو دلایل مختلفی می تواند داشته باشد؛ اما گفته می شود مهم ترین دلایل آن: زنگ زدگی داخلی و خارجی و شکستگی آن است. برای اینکه بتوانید علت از کار افتادن و علائم آن را بهتر تشخیص دهید به موارد زیر دقت کنید.   زنگ زدگی همانطور که اشاره شد یکی از مهم ترین دلایل عملکرد ناقص اگزوز زنگ زدگی داخلی و خارجی آن است. زنگ زدگی داخلی (از داخل به بیرون) در خودروهای که به علت طی کردن مسافت کوتاه، دمای اگزوز آنها هیچگاه به اندازه ی کافی بالا نمی رود و به علت تراکم طولانی مدت، گازهای آن سرد می شود، رخ می دهد.   در این شرایط آب داخل خودرو به صورت متراکم انباشته شده و تبخیر نمی شود.از انجایی که لوله اگزوز با مواردی مانند: آب، مواد شیمیایی و رسوبات در تماس است، پدیده ی زنگ زدگی تشدید می شود.   در مقابل زنگ زدگی خارجی (از بیرون به سمت داخل) برخلاف زنگ زدگی داخلی که به علت تماس مواد شیمیایی داخلی با اگزوز ایجاد می شود، در زنگ زدگی خارجی عناصر خارجی مانند: باران، برف، ورود آب هایی که به علت شستشوی خودرو وارد اجزای داخلی آن شده و یا نمک هایی که در زمستان شهرداری برای جلوگیری از سرخوردن ماشین ها به کف جاده ها ریخته، رخ می دهد.

برخلاف تصور بسیاری از افراد سیستم اگزوز قسمت های مختلفی دارد. که براساس زنگ زدگی هر کدام از این اجزا خطرات مختلفی راننده و سرنشینان را تهدید می کند.   زنگ زدگی اگزوز یکی از علل خرابی اگزوز   زنگ زدگی سنسور اکسیژن زنگ زدگی سنسور اکسیژن کم خطرترین حالت در زنگ زدگی اگزوز خودرو است. این نوع زنگ زدگی سبب خروج نامناسب گازهای خودرو می شود.

به همین دلیل گازهای خروجی خودرو یا بیش از حد غلیظ و یا رقیق تر از حالت معمول خارج می شوند.   اگر این گازها نسبت به حالت عادی غلیظ تر خارج شوند، ورقه های کاتالیزگر داخل اگزوز را ذوب کرده و مصرف سوخت را بالا می برند. در صورتی که گازهای خودرو رقیق تر از حالت عادی باشند، هیدروکربن ها توسط مبدل نمی تواند آلاینده ها را به مواد ایمن برای محیط زیست تبدیل کند. علائم اصلی زنگ زدن سنسور اکسیژن تغییر رنگ دوده خارج شده از اگزوز خودرو است.

تبلیغات
فروش مواد شیمیایی
فروش مواد شیمیایی

بیشتر مواد شیمیایی صنعتی از خارج از ایران وارد می شود. چون یافتن مواد شیمیایی خالص کار سختی است. مواد شیمیایی صنعتی در بخش های مختلف صنایع تولیدی، پوشاک، بهداشتی، داروسازی، پزشکی، رنگ سازی، کاغذ و جوهرسازی، مواد غذایی، مواد پلاستیکی، صنایع نساجی، فولاد و ذوب آهن و … مورد استفاده قرار می گیرند. محل نگهداری مواد شیمیایی صنعتی معمولا در انبار های تهران است اما ارسال آن به کلیه شهرهای ایران به سهولت انجام می شود.

اگر دوده خارج شده با حجم بیشتر و پررنگ تر و یا کم حجم تر از حالت عادی از اگزوز خارج شد، لازم است سنسورهای اگزوز بررسی شود.   خرابی سنسور اکسیژن یکی از علل خرابی اگزوز    زنگ زدگی کاتالیست مبدل کاتالیست در واقع مهم ترین بخشی است که گازهای آلوده تولید شده توسط موتور خودرو را به بخار آب و گازهای کم خطر تبدیل می کند. به همین دلیل در معاینات فنی خودرو به سالم بود این بخش توجه زیادی می شود. چنانچه بر اثر زنگ زدگی و یا خوردگی این بخش از خودرو دچار آسیب شده و به اصلاح خفه شود (مسدود شدن)، قدرت خودرو کاهش یافته و ضمن داغ شدن کف خودرو، داخل اتاق بوی گوگرد احساس خواهید کرد.   علائم اصلی زنگ زدگی کاتالیست خودرو، سیاه بودن گازهای خروجی از اگزوز و روشن شدن چراغ چک خودرو است.

بنابراین زمانی که احساس کردید دود خارج شده از اگزوز تیره تر حالت عادی است، برای معاینه ی فنی به تعمیرگاه های مجاز و متخص مراجعه کنید.   زنگ زدگی فیلتر ذرات دیزل  فیلتر ذرات دیزل داخل اگزوز به پاکسازی اثرات دوده کمک می کند. چنانچه بر اثر زنگ زدگی خروجی فیلتر دچار انسداد شود، موتور خودرو به خوبی عملکرد نخواهد داشت و همچنین سیستم اگزوز خودرو دچار کاهش عملکرد می شود.   علاوه بر زنگ زدگی، رانندگی غیر اصولی رانندگان نیز یکی از مهم ترین دلایل خرابی فیلتر ذرات دیزل می شود. علائم زنگ زدگی فیلتر ذرات دیزل خودرو ایجاد صدای تلق تلق در اگزوز است.

این صدا اغلب در هنگام درجا شدن و گازدادن (بدون اینکه خودرو حرکت کند) به طور واضح شنیده می شود.   آسیب سیستم صدا خفه کن خطرناک ترین آسیبی که زنگ زدگی لوله اگزوز به خودرو و سرنشینان آن وارد می کند، نقص سیستم صدا خفه کن است. زنگ زدگی زیاد در قسمت های مختلف خودرو مخصوصا اطراف لوله اگزوز به مروز باعث سوراخ شدن آن و ورود گازهای کشنده و خطرناک به داخل اتاق خودرو می شود. مهم ترین علائم آسیب به سیستم صدا خفه کن خودرو ایجاد صداهای بلند و ناهنجاری است که هنگام حرکت خودرو ایجاد می شود.   آشنایی با انواع علائم خرابی لوله اگزوز • لرزش غیر طبیعی خودرو: یکی از رایج ترین علائم خرابی لوله اگزوز، لرزش خودرو در زمان روشن شدن است.

اگر احساس می کنید اخیرا خودرو شما بیشتر از همیشه لرزش دارد، برای بررسی اگزوز به تعمیرگاه های متخصص مراجعه فرمایید.   • روشن شدن چراغ چک خودرو: چراغ چک خودرو در مواقعی روشن می شود که خودروی شما دچار نقص فنی جدی شده. یکی از مهم ترین اشکالاتی فنی که باعث روشن شدن چراغ چک می شود، زنگ زدگی و معیوب شدن سنسور اکسیژن اگزوز است. از انجایی که این اشکالات فنی باعث کاهش جدی قدرت خودرو می شود، باید سریعا برای تعمیر آن اقدام کرد.   روشن شدن چراغ چک خودرو از علائم خرابی اگزوز    • بوی شدید دود: مسدود شدن اگزوز باعث ورود آلاینده ها به داخل اتاق خودرو می شود.

تنفس این آلاینده ها بسیار خطرناک و مضر است. بنابراین در صورتی که احساس کردید بوی گوگرد شدید به مشامتان می رسد، برای جلوگیری از بروز حساسیت های تنفسی و سرفه های شدید، در حالی که از ماسک های مناسب استفاده می کنید، به تعمیرگاه مراجعه فرمایید.   • کاهش عملکرد خودرو: عملکرد ناقص موتور خودرو در نتیجه ی کاهش راندمان سوخت است و سبب کاهش حجم دود خارج شده از اگزوز می شود. کاهش اکسیژن رسانی و سوخت ناقص بنزین نیز باعث کاهش شدید عملکرد و قدرت خودرو می شود.   کاهش عملکرد خودرو یکی از علائم خرابی اگزوز است   گردآوری : بخش خودرو    .

.


بازنشر از : بیتوته


تصویر فروش اینترنتی لباس بچه