مهران محمدی امین

1402\02\31 17:21:23


سخنگوی وزارت خارجه: دولتمردان پاکستان در ارتقای امنیت مرزها بکوشند

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن حمله ددمنشانه تروریستی در مرز «مرزه سر» در منطقه سراوان، گفت: از دولتمردان پاکستان انتظار داریم هر چه سریع‌تر به توافقات ۲ کشور برای سرکوب گروه‌های تروریستی عمل کرده و در ارتقای امنیت مرزهای مشترک بکوشند.

در پی حمله تروریستی در مرز «مرزه سر» در منطقه سراوان که باعث شهادت پنج مرزبان دلیر و غیور ایرانی شد، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) ۳۱ اردیبهشت ماه این حمله ددمنشانه تروریستی را به شدت محکوم کرد.

 شب گذشته در پی حمله گروهک جیش الظلم به پاسگاه مرزی مک سوخته شهرستان سراوان ۵ نفر از نیرو‌های هنگ مرزی این شهرستان شهید و تعدادی نیز مجروح شدند (بیشتر بخوانید).

در همین خصوص ناصر کنعانی گفت: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که توسل به این اقدام تروریستی بزدلانه توسط گروه‌های شرور و تروریست بعد از حضور هیأت بلندپایه پاکستانی به ریاست آقای شهباز شریف نخست‌وزیر جمهوری اسلامی پاکستان در مراسم افتتاح طرح‌های‌ بازارچه مشترک مرزی و انتقال برق به همراه رئیس جمهور کشورمان در مرز «پیشین»، اقدامی هدفمند علیه امنیت و منافع دو کشور است تا اجازه ندهند مرز مشترک مرز دوستی و همکاری و مرز اقتصادی برای مردم ۲ کشور باشد.

گفتنیست، روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه با حضور سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و شهباز شریف نخست وزیر پاکستان، پست و خط جدید تبادل انرژی برق بین ایران و پاکستان (پلان به جیوانی) افتتاح شد.

رئیس جمهور همچنین در سفر به استان سیستان و بلوچستان با حضور در منطقه مرزی پیشین-مند اقدام به افتتاح بازارچه مرزی ایران و پاکستان کرده و ۱۳ پروژه صنعت برق استان سیستان و بلوچستان را به صورت همزمان در سطح استان افتتاح کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به این اقدام تروریستی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این اقدام شرورانه، از دولتمردان پاکستان انتظار دارد هر چه سریع‌تر به توافقات ۲ کشور برای سرکوب گروه‌های تروریستی جامه عمل پوشانیده و در ارتقای امنیت مرزهای مشترک بکوشند.

تبلیغات
برق و روشنایی ساختمان
برق و روشنایی ساختمان

SearchBiz ارائه اطلاعات جامع در مورد فروش، اجاره، مشاوره و اجرا، تعمیرات و سرویس در حوزه صنعت و تولید در کشور. - برق و روشنایی ساختمان - برقکاری - برق صنعتی

 به گزارش روابط عمومی قرارگاه قدس جنوب شرق، شب گذشته (شنبه) اشرار و معاندان با استفاده از خاک پاکستان و نقض حریم مرزی جمهوری اسلامی ایران طی یک اقدام تروریستی و ناجوانمردانه اقدام به حمله به برجک مرزبانی «مزه سر» هنگ مرزی سراوان کرده که با مقاومت جانانه نیروهای دلاور مرزبانی جمهوری اسلامی ایران مواجه و تروریست‌ها به عمق خاک پاکستان متواری شدند. براساس اعلام این قرارگاه، در این درگیری پنج نفر از غیورمردان مرزبانی به فیض عظیم شهادت نائل آمدند و ۲ نفر دیگر مجروح شد. 

ناصر کنعانی در این خصوص با بیان اینکه قطعا هدف این گروه‌های تروریستی ایجاد خلل در امنیت مرزهای مشترک و امنیت مردم مرزنشین ۲ کشور بوده، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته مجددا بر اهتمام خود برای بسط امنیت در منطقه و توسعه همکاری‌ها تأکید می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین به خانواده‌های شهدای گرانقدر این حادثه تروریستی تسلیت گفت و ضمن ابراز همدردی، برای آنان صبر و شکیبایی و برای شهدا علو درجات مسئلت کرد.

سید ابراهیم رئیسی ظهر پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت در سفر یک روزه به سیستان و بلوچستان، پس از مراسم مشترک افتتاح بازارچه مرزی پیشین-مند در دیدار «شهباز شریف» نخست‌وزیر پاکستان، با اشاره به اراده دولت جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط با همسایگان، بر ضرورت گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف تأکید کرد و ساخت ۷ بازارچه مرزی و تبادل برق بین ایران و پاکستان را جلوه دیگری از همکاری‌های خوب و زمینه‌ساز تحکیم روابط دو کشور دانست و گفت: ظرفیت‌های خوبی برای تبادل انرژی بین ایران و پاکستان وجود دارد. وی، حضور نخست‌وزیر پاکستان و هیأت همراه در نقطه صفری مرزی با ایران را نشانه پایداری امنیت در جمهوری اسلامی ایران خواند و افزود: ممکن است برخی گروهک‌ها در نقاط مرزی به دنبال ناامن کردن مرزهای دو کشور باشند که این مسئله حساسیت دولت پاکستان را می‌طلبد.

.

.


بازنشر از : منبع: فارس